How much is 8 oz of beef in lbs?

already exists.

Would you like to merge this question into it?

already exists as an alternate of this question.

Would you like to make it the primary and merge this question into it?

exists and is an alternate of .

1/2 lb. One pound equals to 16 ounces and one ounce equals 0.06 of a pound. Also this relates only to solid (weight) ounces. There are two different kinds of ounces, ounces of weight/mass and ounces of volume (fluid). This can change when you are using the ounces to measure a non-liquid such as flour or sugar since the weight of dry items is not the same as their volume. An ounce of volume is called a "fluid ounce."
1 person found this useful

What is the answer to 32 lb 8 oz - 2 lb 10 oz?

There are 16 ounces in a pound, so expressed in fractions your question would look like: 32 and 8/16ths - 2 and 10/16ths or, as simple fractions, 520/16 - 42/16 = 478/16 Converting 478/16 back to pounds and ounces is left as an exercise for the reader!

How much do you feed your 8 lb poodle?

I'd think 1/2 c food 2 X day, 3/4 of a cup if it is canned, canned looks like more but its not, factor in the water content. My breeder and vet tells me to feed my four month, eight pound puppy 1 1/2 cups of dry puppy food a day, if he wants more, feed it to him up to four hours before bedtime. At (MORE)

How many calories in 8 oz of ground beef?

Calories in 8 oz of ground beef There are: . approx 432 calories in 8 oz of lean, grass-fed, raw, ground beef . approx 488 calories in 8 oz of 85% lean 15% fat, raw, ground beef (not grass-fed) . approx 576 calories in 8 oz of 80% lean 20% fat, raw, ground beef (not grass-fed) . approx 664 (MORE)

How much does 3 lbs of ground beef cost?

An average price for a pound of 85% lean ground beef in WashingtonState in 2010 is around $2.80, so 3 pounds would cost about $8.50.For ground beef that is fattier, you will pay less; for leaner, youwill pay more. 3 pounds costs about $9-$10 in IL in 2011.

How do you convert 8 lbs and 4 oz to grams?

there are 16oz to a lb and 453.6grams to a lb. So 8lb 4oz is the same as 8.25lb. Multiply that by 453.6 and you have 3742.2grams. Alternatively, you can goto Google and type in "convert 8lb 4oz to grams" and press search. This will come back with the correct answer for you.

How much FL OZ per LB?

Fluid Ounces are not easily convertible to Pounds. Fluid Ounces are a unit of volume not one of weight. However, for fluids similar to water, you can assume 16 fl oz / lb. (1 fluid ounce is defined as the volume taken up by 1 ounce of water weighed at room temperature 62'F. Under normal conditi (MORE)

How much is 8 oz?

it is 1 cup, how much is 1 cup? it is 8 oz. 1 cup is 8oz, a large cup or a small cup? I don't know. all i know is 1 cup is 8oz

How much is 8 fl oz?

For UK fluid ounces, 8 fl oz = 227.3 milliliter 0.96 cup [US] For US fluid ounces, 8 fl oz = 236.6 milliliter 1 cup [US]

8 fl oz how much liters?

I don't have a clue what your talking about!!! But I know who does... just call this number- 320-9467 Goodluck!!!

How much does 3 lbs of ground beef cost today?

To answer this question accurately, you would need to say what country and state you live in. Also, the type of ground beef determines the cost as well. Ground beef that has a lower fat content is going to be more expensive than ground beef that has a higher fat content. Also, the cut of meat that (MORE)

How much equals 48 oz in lb?

3 lb. One pound equals to 16 ounces and one ounce equals 0.06 of a pound. Also this relates only to solid (weight) ounces. There are two different kinds of ounces, ounces of weight/mass and ounces of volume (fluid). This can change when you are using the ounces to measure a non-liquid such as flour (MORE)

How much does 3 lb ground beef cost?

Food prices depend heavily on your geographic location. In the Puget Sound region, you can expect to pay about $1.60 to $3.00 per pound, depending on fat content, so 3 pounds will cost between $5 and $10 roughly. Less fat is more expensive. In Hawaii, ground beef runs from about $2.00 per pound (T (MORE)

How much is one lb compare to oz?

One pound equals to 16 ounces and one ounce equals 0.06 of a pound. Also this relates only to solid (weight) ounces. There are two different kinds of ounces, ounces of weight/mass and ounces of volume (fluid). This can change when you are using the ounces to measure a non-liquid such as flour or sug (MORE)

HOW MUCH IS 100 lb equals oz?

1600 oz. One pound equals to 16 ounces and one ounce equals 0.06 of a pound. Also this relates only to solid (weight) ounces. There are two different kinds of ounces, ounces of weight/mass and ounces of volume (fluid). This can change when you are using the ounces to measure a non-liquid such as flo (MORE)

How much is 1 lb 4 oz and 11 oz?

The first thing to do is convert the pound to ounces. There are 16 ounces in a pound. Now you add 16 plus 4 plus 11 to get your total. The answer is 31 ounces..

How much more is 1 lb 4 oz and 11 oz?

Based on the assumption that the question should read, "How much more is 1 lb 4 oz than 11 oz ?" 1 lb = 16 oz therefore 1 lb 4oz = 16 + 4 = 20 oz. 20 - 11 = 9. 1 lb 4oz therefore weighs 9 oz more than 11 oz.

Does 1 lb equals 8 oz?

No. One pound equals to 16 ounces and one ounce equals 0.06 of a pound. Also this relates only to solid (weight) ounces. There are two different kinds of ounces, ounces of weight/mass and ounces of volume (fluid). This can change when you are using the ounces to measure a non-liquid such as flour or (MORE)

8 oz equals how many lb?

1/2 lb. One pound equals to 16 ounces and one ounce equals 0.06 of a pound. Also this relates only to solid (weight) ounces. There are two different kinds of ounces, ounces of weight/mass and ounces of volume (fluid). This can change when you are using the ounces to measure a non-liquid such as flou (MORE)

64 oz equals to how much lb?

4 lb. One pound equals to 16 ounces and one ounce equals 0.06 of a pound. Also this relates only to solid (weight) ounces. There are two different kinds of ounces, ounces of weight/mass and ounces of volume (fluid). This can change when you are using the ounces to measure a non-liquid such as flour (MORE)

How much on ounces is 2 lb 6 oz?

38 oz. One pound equals to 16 ounces and one ounce equals 0.06 of a pound. Also this relates only to solid (weight) ounces. There are two different kinds of ounces, ounces of weight/mass and ounces of volume (fluid). This can change when you are using the ounces to measure a non-liquid such as flour (MORE)

How much is 9 lbs in oz.?

144 oz. One pound equals to 16 ounces and one ounce equals 0.06 of a pound. Also this relates only to solid (weight) ounces. There are two different kinds of ounces, ounces of weight/mass and ounces of volume (fluid). This can change when you are using the ounces to measure a non-liquid such as flou (MORE)

What is 8 lbs 4 oz minus 6 lbs 8 oz?

28 Oz. or 1 Lb.12 Oz . One pound equals to 16 ounces and one ounceequals 0.06 of a pound. Also this relates only to solid (weight)ounces. There are two different kinds of ounces, ounces ofweight/mass and ounces of volume (fluid). This can change when youare using the ounces to measure a non-liquid s (MORE)

How much 25 lb equals in oz?

400 oz. One pound equals to 16 ounces and one ounce equals 0.06 of a pound. Also this relates only to solid (weight) ounces. There are two different kinds of ounces, ounces of weight/mass and ounces of volume (fluid). This can change when you are using the ounces to measure a non-liquid such as flou (MORE)

How much is 9 lb 5 oz in kg?

Google " convert pounds to Kilograms" Type in 9lb 5oz > Kg It will show you the answer Man people on the internet are stupid :0

How many kilograms in 8 lbs 10 oz?

3.856 kg, to solve follow the steps below: 1) Convert 8 ounces to pounds: . 8 oz . . 1 lb 16 oz . = . 0.5 lb. 2) Calculate the total number of pounds: 8 lb + 0.5 lb = 8.5 lb 3) Convert 8.5 lb to kilograms: . 8.5 lb . . 1 kg 2.2046226218 lb . = . 3.856 kg.

How much does a 6 oz beef filet cost?

The cost of a 6 oz. beef fillet or filet mignon will vary depending on the location it is sold. When purchasing by the pound at a grocery store, it will range anywhere from $15.00 to $37.00 a pound. Buying a 6 oz. filet in a restaurant will run anywhere from $20.00-75.00 depending on the establishme (MORE)