Math and Arithmetic
Algebra

How do you find the unit rate using decimals?

We need you to answer this question!
If you know the answer to this question, please register to join our limited beta program and start the conversation right now!

Related Questions

User Avatar

you can compare two measurements using ratios to find the unit rate.

User Avatar

run 2.3km in 7min find unit rate

User Avatar

You determine the least to greatest in decimals by using their leftmost unit. The decimal 0.2 is less than 0.3. To determine fractions, you need to first convert them to decimals.

User Avatar

To find the unit rate, divide the price by the number of items. $5.60 / 7 = $0.80. The unit rate is 80 cents.

User Avatar

the unit rate of this problem that we need to find our deals with 1

User Avatar

If you are given a rate of x to y then the equivalent unit rate is x/y to 1.

User Avatar

To find unit rate you must put the whole over the amount of money and then divide by one

User Avatar

the unit is 1.07 multiply decimals

User Avatar

It is known as the unit rate. It is known as the unit rate. It is known as the unit rate. It is known as the unit rate.

User Avatar

grams are unit of measurement expressed using decimals, or Base 10. If you have 5 grams, then 5 is a real number in the decimal numeral system. A gram is a standard weight and the preceding 5 just tells you how many of those standard weights you have. you cannot convert grams to decimals, because grams are expressed using decimals.

User Avatar

The question contains an expression, not an equation. An expression cannot have a unit rate.

User Avatar

no...litre is a metric unit of measurement...decimals are just numbers

User Avatar

Imagine you have 20 objects at a cost of $90. Then the unit rate (the cost of one object) will be found by division. here $90 ÷ 20 = $4.50 (the unit price)

User Avatar

A unit rate cannot have a remainder. A unit rate is a ration that has the unit as one and the rate has to be equal. If not, you either did a calculation mistake or the ratio is not a unit rate.

User Avatar

A unit rate is a rate in which the denominator is 1, so a unit rate is a special case of a rate.

User Avatar

unit rates are simple ex 3 candies cost 75 cents divide 75 by three the unit rate equals 25 cents

User Avatar

The unit rate shows how much per 1 item something is or costs. For example: Suzanne has 12 brownies. They total cost $12.84. What is the unit price? 12.84/12=$1.07 Therefore, $1.07 is the unit price/rate

User Avatar

You divide by 10, which gives 1.75 as the unit price.

User Avatar

Unit Rates ... Is the rate for one unit of a given quantity. Unit means one .

User Avatar

It is the definition of a unit rate.

User Avatar

When rates are expressed as a quantity of 1, such as 2 feet per second or 5 miles per hour, they are called unit rates. If you have a multiple-unit rate such as 120 students for every 3 buses, and want to find the single-unit rate, write a ratio equal to the multiple-unit rate with 1 as the second term.

User Avatar

The rate for unit of a given quanitity called the unit rate.

User Avatar

The unit rate is 60.5 per day. The unit rate is 60.5 per day. The unit rate is 60.5 per day. The unit rate is 60.5 per day.