answersLogoWhite

0


Want this question answered?

Be notified when an answer is posted

Study guides
๐Ÿ““
See all Study Guides
โœ๏ธ
Create a Study Guide

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: How much does it cost to adopt a kitten from the anchorage pound?
Write your answer...
Submit
Related questions

How much does it cost to adopt a kitten?

Not as much as it cost to adopt a dog.It will depend on what type of kitten. There are some pretty expensive cats out there.An average kitten will cost about 15-30 dollars.


How much doe's it cost to adopt a kitten?

it depends where you adopt them


What is the cost of a boxmation?

As long as you adopt from a rescue, shelter, or pound, the cost is minimal.


What is the lowest price for a kitten?

You can adopt a kitten from a shelter, but it will most likely cost money. OR you can find someone looking to get rid of a kitten. Be wary when getting cheap or free kittens; it is common that there is usually a reason why the kitten is cheap, such as ill health, behavioural issues, injury, or just poorly bred.


How much does it cost to adopt a kitten from the fox valley humane society?

all humane society prices are the same...75 dollars which includes spay/neutering and 1 shots


When you adopt a husky does it cost?

It depends on where you adopt it, if it's about to be put down it usually does not cost


How much does it cost at Humane Society rome to adopt a kitten?

The answer to this is going to vary from shelter to shelter. The cost usually includes neutering, which makes it quite a deal. Costs in the Midwest usually range from $40 to $100. If you can take an adult cat, instead of a kitten, a lot of shelters offer them for less, and even free periodically during the year. Some also give a deal if you take two kittens.


What is the rate of breast augmentation surgery in Anchorage, AK?

Breast augmentation surgery will typically cost between $3000 and $4000 in Anchorage. Basing on the type of surgery the cost varies


How much does it cost on average to move from Houston to Anchorage?

It would cost you around 5,000 dollars to move from Houston to Anchorage, at a minimum. The exact cost will depend on many factors, including amount of stuff you have to move and if you are driving or flying.


How much a kitten costs and the cost of its supplies?

Depends on what type of kitten, whether is male or female, even the colour of the animal can change how much it cost.


How much would it cost for a boyfriend to adopt a girlfriend's son?

the normal amount that it would cost to adopt anyones son


How much does an average teacup kitten cost?

Purebred, healthy Persians can cost anywhere from $500 for a pet quality kitten to $1000 for a show quality kitten. Only purchase a show kitten if you intend to show her. It's important to understand that you may ask the breeder for the smallest kitten in the litter, but no reputable breeder will market kittens as "mini" or "teacup."


If a 5- pound package of meat cost 9.25 what is the cost per pound?

-4.25


How much does it cost to move to Anchorage Alaska?

It really depends where you are moving from. Moving to Anchorage from Fairbanks will certainly be cheaper then from New York City.


If 1 pound 12 ounces of fish cost 2.24 what is the cost of fish per pound?

It would cost $1.40 per pound.


How much does a pound of butter cost 2010?

a pound of butter in 2010 cost $2.80 per pound.


What does one pound of green beans cost?

Green beans cost about $1.89 a pound.


What is the cost of kitten vaccination?

250 dollars


How much does a Manx kitten cost?

120


How much does an American bobtail kitten cost?

The minimum cost of a pure bread designer cat is usually around $600. An American Bobtail kitten can cost anywhere from $600, to upwards of $1,000. The price is at the discretion of the breeder.


What does potassium cost?

POtassium cost 2.00 and 45$ a pound POtassium cost 2.00 and 45$ a pound


How to calculate the cost per servable pound of a food product?

Cost per pound divided by edible portion in percent = cost per pound of edible portion example: a crown roast cost $9 per pound, the edible portion is 60%. $9/.60 = $15 per edible pound


How much does a pound of cheese cost?

It is about $5.50 a pound.


Does a cat cost more than a kitten?

Yes


If you buy a free kitten then how much would the additional stuff cost?

If you buy a kitten then it's not free is it. The additional stuff would cost whatever price each item was added together.