Fuel Economy and Mileage

How much gas would you need to drive to CA from Philadelphia in a car that gets 22 mpg with gas costing one and a half dollars per gallon?

313233

Top Answer
User Avatar
Wiki User
Answered
2015-07-15 19:32:05
2015-07-15 19:32:05

My map says it 2712.5 miles from Philly to LA. You do the math. Have Fun

001
🙏
0
🤨
0
😮
0
😂
0

Related Questions


(1,215 miles) x (gallon/35 miles) x (4.00 $/gallon) = $138.86 (rounded)

(2,224 miles) x (1 gallon / 20 miles) x (4.00 / gallon) = 444.80

You will burn about 54 gallons of gas on the trip. This will cost you about $162.00

2500 miles divded by 30 miles =83.3 gallons so if its 2 dollars a gallon it will be 2.00 x 83.3 =166.66 dollars

If you get 30 mpg, it will cost 240 dollars. If you get 20 mpg, it will cost 360 dollars.

1000mi / 25mpg = 40gal $4/gal x 40gal = $160 $160.00 1000miles divided by 25mpg mulitplied by $4.00 a gallon.

1000 miles @ 25 mpg = 1000/25 = 40 gallons. 40 gallons @ 3.00 gallon = 40*3.00 = 120.00

If you have a 20 gallon tank and you get 20 miles to the gallon, it will take you 2 tanks of fuel. At $3.20 a gallon it will cost you 128 dollars for your trip.

Assuming 20 miles per gallon and a four dollar cost per gallon the fuel cost would be about 180 dollars to drive that 900 miles.

Okay so we can drive 30 miles on one gallon. So divide 1500 by 30 to get the total number of gallons we will need. 1500/30 = 50. So we need 50 gallons, and if gas is 5 dollars a gallon, 50 * 5 = 250 dollars

So 60 miles to the gallon, and we want to drive 1180 miles total. Divide the total number of miles by how many miles per gallon we get, that'll give us the total number of gallons needed. So 1180/60 = 19.666667 gallons. If gas costs 4.20 dollars per gallon, and we need 19.666667 gallons or approximately 20 gallons, we need 20*4.20 dollars, which is 84 dollars.

10 MILES per gallon, and we want to drive 2000 miles, so let's divide the total number of miles by our mpg, and that will tell us how many gallons we need. 2000 /10 = 200 gallons. At 4.50 dollars per gallon, and we need 200 gallons, 200*4.50 = 900 dollars needed.

if your vehicle gets 15 miles to the gallon it will cost about 200 dollars in gas

950÷25=37 gallons needed for the trip. 37 x $3.40 = $125.80 you will spend on fuel.

579 miles / 15 miles per gallon = 38.6 gallons. 38.6 gallons * 3.79 dollars per gallon = $146.30, just for gasoline. To calculate "cost to drive", you may also need to add a quart of oil or the snacks that you bought when you stopped for gas, or tolls.

That trip covers about 700 miles, which would cost about 140 dollars at four dollars per gallon and a 20 mpg average.

It depends on you fuel economy. MPG means miles divided by gallons. Miles/Gallon. Take number of miles driven, divided by number of gallons to drive those miles. Flip over miles per gallon to get gallons per mile then multiply by dollars per gallon to get dollars per mile.


Copyright © 2020 Multiply Media, LLC. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Multiply.