Distances and Travel Times

How much will it cost to drive 6000 miles if your gas tank holds 25 gallons and gas costs 3.29 a gallon?

131415

Top Answer
User Avatar
Wiki User
Answered
2008-03-24 17:21:50
2008-03-24 17:21:50

How many miles per gallon does the car get?

001
๐ŸŽƒ
0
๐Ÿคจ
0
๐Ÿ˜ฎ
0
๐Ÿ˜‚
0
User Avatar

Related Questions



$40.62 / 12.5 gallons = $3.2496 a gallon = $3.25 a gallon- roundedBut if this question is for a logic class, it can be assumed that if the tank holds 12.5 gallons, they would have filled up only 12 gallons of gas as it is not possible to drive on an empty tank.$40.62 / 12 gallons = 3.385 = $3.39 a gallon.


We cannot answer this because.... you forgot to include the miles per gallon figure ! A car that only has a 15-gallon fuel tank could drive just as far as the one in your example - if it did more miles to the gallon !


A 12,000 gallon storage tank.




Very good math question. You didn't tell us how many miles per gallon your car gets. If you get 25 miles per gallon, you could go 375 miles on one tank of gas.


A 570 gallon barrel that is 14 inches wide holds 570 gallons of fluid.


915/16mpg = 57.1875 gallons 57.1875 x 3.10 = $177.28 57.1875/ 23 = 2.49 tanks of fuel


Fill up the 3 gallon bucket twice and empty the water into the 5 gallon bucket. This will leave you with 1 gallon in the 3 gallon bucket. Empty the 5 gallon bucket and pour the 1 gallon of water from the 3 gallon bucket into it. Fill the 3 gallon bucket and empty the water into the 5 gallon bucket. This will give you exactly 4 gallons.


65 miles to the gallons it holds 4.5 gallons in the tank.


8 pints to a gallon ... you can multiply it from here.




I have a 2000, and it has a 25 gallon tank.


The tank holds 14 gallons with a 1 gallon reserve.


The 1997 Mercury Cougar gas tank holds ( 18 U.S. gallons )


That would be U.S. gallons ( In Canada they use the metric system now which is liters instead of the Imperial gallon which was 20 % larger than the U.S. gallon ) 18.5 U.S. gallons is roughly 70 liters


If your gas tank holds about 12 gallons, and is showing "empty" at after 10 gals. are gone, it would cost about $600.00 to go 6000 miles at 30 mpg.


If each glass holds 8 ounces, then 8 of them = 1/2 gallon. If each glass holds 12 ounces, then 8 of them = 3/4 gallon. If each glass holds 16 ounces, then 8 of them = 1 gallon.


Not enough information to answer. You need to take the distance and divide by the fuel economy.



My Owners book says it has a 19 gallon tank


3.12 gal 1 gallon = 16 cups 1 cup = 0.06 gallon


24 pints 1 gallon = 8 pints 1 pint = 0.12 gallon



Copyright ยฉ 2020 Multiply Media, LLC. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Multiply.