answersLogoWhite

0

  • Babies
  • Chimpanzees
  • Grocery Shopping
  • Baby Food

What is the cost of one year's worth of baby food?

Be the first to answer!


Still have questions?

Related Questions

What is the average cost of a months worth of baby food for a 9 month old baby?

The average cost of 9 months of baby food is about $400 dollars


What is the avrage cost of a month's worth of baby food for a 9 month old baby?

The average cost of 9 months of baby food is about $400 dollars.


What is the cost of baby food for two years?

About $200.00 depending on how often you feed them.


What is the average cost of a month's worth of baby food for a 9 month old?

This depends on the baby, and the food. A baby is different in terms of how much it can it, and how frequently you feed them. It also depends where you get it. If you feed the baby 2 times a day, it could cost roughly 120 dollars. 150 at the max.


How much is baby worth from cash money?

You have to get clothing and dippers and you have to buy food for the baby so the first few years are expensive


How much does it Cost of 500 jars of baby food?

If you get the average baby food, one would cost around $.98 so if you multiply that my 500, then 500 jars of baby food would cost $490


What is the average cost of a month's worth of baby food for a 9-month-old?

About 200$ for snacks, baby cereal and oatmeal and the famous Gerber Puree's!:)


How much did baby food cost in 1997?

£15


What is the cost of a weeks worth of baby food for a 9-month-old?

I spend at least $50 and up depending on how much my son eats.


Baby food cost for one year?

I would buy the baby bullet and make your own food, it would save you money.


What is the monthly cost of raising a baby?

what is the average monthly cos of raising a baby like for formula, jars of baby food,baby snacks,medicine, dr.check ups, diapers, soap, shampoo, lotion powder. and i need the average cost for each of these individually this is only a span from birth to two years help!!!!!!!!!


How much does food cost for a baby per day?

well it depends on how much you feed you baby


Is organic food worth the cost?

Yes, if it is truly organic it is worth the cost. Not all organic food is equal, though, and the best way to get organic food is locally through a grower that you know grows totally organically.


What is the monthly cost of baby food and diapers?

only 2 .55


How much does baby food cost for 1 year?

1000- 2000


How much does baby food cost for 4 to 6 months?

$1.50


How much do baby food cost for a baby 1-3 months?

about 7-12 dollars it depends


What is the cost of baby food for one year?

about $1,200 a year. $100 a month


How much does a jar of baby food cost?

around 79 cents to a dollar


How much does a year's supply of baby food cost?

$39.60 at the 99cent store


How much would it cost for 432 jars of baby food?

Too much


How much does 432 jars of baby food cost?

7000,000,000,000,000,000,000,000,000,1 dollars dumb a**


How much did a jar of baby food cost in 2006?

That would depend on where it was sold.


How much does baby food cost?

The cost of baby food for one month varies widely on different factors including: the age of your baby and his food needs, whether you are formula or breastfeeding, and whether your baby has allergies or a special diet. If you are formula feeding a 6-month-old, and just starting him on solid foods, expect to spend about $100 on formula and about $1 per jar of baby food. If he eats one jar per meal for three meals a day, you would spend about $84 on pureed baby food. You can save a significant amount of money by breastfeeding your baby and making your own pureed baby food.


What is the cost of baby food for a month?

The cost of baby food for one month varies widely on different factors including: the age of your baby, whether you are formula or breastfeeding, and whether your baby has allergies or a special diet. If you are formula feeding a 6-month-old, and just starting him on solid foods, expect to spend about $100 on formula and about $1 per jar of baby food. If he eats one jar per meal for three meals a day, you would spend about $84 on pureed baby food. You can save a significant amount of money by breastfeeding your baby and making your own pureed baby food.