answersLogoWhite

0


Best Answer

To calculate the price of gold per gram, you need to divide the current price of gold per ounce by 31.1 (the number of grams in one ounce). For example, if the price of gold per ounce is $1,500, the price per gram would be $1,500 / 31.1 = $48.24.

User Avatar

AnswerBot

5mo ago
This answer is:
User Avatar
More answers
User Avatar

Wiki User

13y ago

Market forces decide such matters.

This answer is:
User Avatar

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: How do you calculate price of gold per gram?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp