The cost of a 4-pound bag of sugar can vary depending on the brand, type, and location, but it typically ranges from $2 to $5. Prices may fluctuate based on market conditions, store promotions, and regional differences. For the most accurate pricing, checking local grocery store listings or online retailers is recommended.
i would suggest that a pound of sugar is about between 3or 2dollarsand if the price is higher is then you must be getting blackmailed or the store is to pore that they are making all the prices higher on pieces of crap!
4 oz
16 cups
$4
4-5 dollars
$15 a pound
4$ Canadian
Each text book cost 4 pound and so 12 times 4 = 48 pounds
Could be anywhere from 4 oz to a pound.
About $4 a pound in my area.
Depends on the price per pound
There are about 3 and 3/4 cups of powdered sugar in a pound.