Well if you get lunches, dinners and breakfasts for the whole families servings and snacks, the bill will come to about $100 to $150. it really depends on what your familes appitite is and what they like. if they like more expensive foods the maximum price will come in handy. if there is sales, you can probably see the minumum price. ;)
The US Department of Labor estimates that the average family of four spends $8,513 per year on groceries, or about $709 per month.
I would say about $10,000.00 per year.
150 dollars a month wo eating out
The average cost of groceries has increased 10 percent since last year.
2 adults plus 20% with 1 child, 300 month and 150 to go out to eat
In my opinion, a family of five in Oklahoma will probably spend an average of at least $150 per week on groceries. As you may have noticed, grocery prices (especially dairy products, bread, meat, produce) have risen dramatically over the last year (2008).
The average cost of raising a child per year in the United States is around 13,000 to 25,000, depending on factors like location, income level, and family size.
Probably about, lets say $4,800 U.S dollars a year because since the average cost for gas is like $50, you might buy gas each week where there's 4 weeks average in a month ;so that's $200 a month,$200 x 12(months in a year)=$2,400; which is one car a year. The average family has about 2 cars so the average cost a year,($2,400) x 2=$4,800.
For a married couple with two vehicles the average cost of auto insurance is $1600 per year. Factors such as the vehicles, area where the couple lives, and each individual's driving record can change the cost, as can the addition of driving children.
Which statement from a newspaper article refers to the consumer price index (CPI)?C. The average cost of groceries has increased 10 percent since last year.
The average yearly cost o non brand name clothes for a family of four is 500 dollars a year. Most families do not spend very much money on clothes unless they have growing children.
Food SpendingThe USDA calculates average food costs at four different consumption levels: thrifty, low-cost, moderate-cost, and liberal. They assume that all meals and snacks are eaten at home, which lowers the cost. In June 2010, the thrifty plan for a family of 4 per week was $134.50. Low-cost = $175.10 Moderate cost = $219.10 Liberal cost = $265.90.For more information visit the Related Link.Personal Experiences:I'm a 28-year old male semi-professional cyclist. I live alone. For me, enough food in Finland can be bought by 250 euros (c. 386 $). I've tried to buy the cheapest, healthiest foodstuffs and to use the discount university restaurant and even to force a smaller budget, but enough is worth 250 €.Food is about 25 % cheaper in USA, and most of the people in the world don't have enough food or money for food. In mud hut villages, in average, people use only 30 $/month for food.The average American family of four spends amount $100-200 a week on groceries. Though my family has personally spent up to $600 an week on groceries when splurging, on heavy meals, large amount of meat, sodas and snacks. But for my family of four we spend about $250 a week, give or take.