Math and Arithmetic

What is the unit price if 4 pounds of fruit cost 6.48?

Answer

User Avatar
Wiki User
December 18, 2014 4:17PM

If you divide 6.48 by 4 you can find out what one pound of fruit costs. You will end up with fruit costing $1.62 per pound.