Business Plans
Economics

Which is the better buy 36 oz box for 3.72 or 3 pounds box for 5.36?

012

Answer

User Avatar
Wiki User
05/06/2008

Divide the price by the ounces in the box to find price per ounce and compare. (3 lbs = 48 oz). 3.72 ÷ 36 = .103333; 5.36 ÷ 48 = .111666. The 36 oz box is the better buy.