answersLogoWhite
Jewelry

Why do similar pieces of jewelry have such varying costs?

535455

Top Answer

User Avatar
Wiki User
2005-10-24 14:36:20
2005-10-24 14:36:20

The old saying

1

Related Questions

User Avatar

Platinum jewelry typically costs more than gold. Platinum is more of a silver-ish color and you can buy white gold that is a similar tone and is cheaper than platinum.

User Avatar

depends on how much it costs. if its expensive than he cares enough for you to spend alot of money on jewelry for you. if its cheaper jewelry hes probably just getting brownie points

User Avatar

Many jewelry makers sell their products on Amazon and Ebay, because it is cheaper than the costs of running their own websites.

User Avatar

Land, houses, luxury items like cars and jewelry and airplanes and boats.

User Avatar

Yes, it costs $0.99 or $1.29 per song to download. Or you can download albums for varying amounts.

User Avatar

car house clothes jewelry tv computer

User Avatar

These are costs that change according to output .The costs change directly according to how many products are made .An example of this is a business producing footballs will have varying requirements for amounts of rubber, lead and valves depending on how many footballs it makes .

User Avatar

Costs for security alarms will range depending on how high tech they are and how much area they cover. You can do video surveillance in a wide range of costs. At www.protectamerica.com you can view a wide array of products at varying costs.

User Avatar

Watches are considered jewelry by insurance companies. Some watches are common in collector's items and may costs myriads more than a normal watch will cost.

User Avatar

I know that Shane Co.'s jewelry layaway doesn't have any interest rates, however you need to make a down payment/deposit for the item you wish to purchase.

User Avatar

Mine costs $400. It has 3803 pieces in it! You should get it!

User Avatar

24 carat gold is more valuable, but seldom used in jewelry.

User Avatar

It costs 21 usd + a international currency converting fee charge by your bank which can be varying but was .60 usd for m!

User Avatar

Is jewelry today expensive? It depends on what you are purchasing. 10k gold costs less than 18k gold. It was true then and now. Also, the jewelry maker has to determine how much time it took to conceive and create the piece and how much that time needs to accrue monetarily.

User Avatar

It costs 3500G and 40 pieces of lumber.

User Avatar

Exploring, it obviously takes some money to "explore" right? So they are similar when you meet them with studies! IT COSTS LARGE AMOUNTS OF MONEY!

User Avatar

Cape Town can be more expensive, but on the whole it is pretty similar.

User Avatar

Depending on where you live Powerade can come in several different sizes therefore varying the overall costs. Generally a 20 oz. bottle of Powerade will cost you anywhere from $1 to $3. You can cut the costs by searching for coupons and sales at your local grocery store.

User Avatar

The best gemstone it is Olmec Quartz Aventurine a one carat can costs Millions of Dollars; it's good discovery!

User Avatar

Birdman's watches. It costs over 1 million out of his pocket. There are only 2 watches in the world. Elton Johns and Birdmans.

User Avatar

You can use a gold overlay as a cheaper alternative to acquiring gold jewelry. This saves on costs as the overall product is not using lots of expensive gold.

User Avatar

Comparable worth programs have costs similar to other programs of choice but offer the users an option that will be of greater benefit. Individualized programs for the same costs are how the programs are justified.

User Avatar

Nutrisystem weight lossplans have varying costs depending on your needs. They have basic, silver and vegetarian plans. What you will choose depends on your dietary needs, your weight loss goals, and your budget.

User Avatar

nope. cheating is strictly forbidden and if you get caught consiquences are huge. But the whole set costs around 700-800k, and if you buy piece by piece seperately it only costs 300-400k.

User Avatar

A valuable management tool, standard costing is part of cost accounting. Rather than using actual costs for direct material, labor and manufacturing overhead, standard costs are used to easily track variances and estimate profit.Though actual costs are still paid, standard costing is often used for inventories and cost of goods sold. The difference between standard and actual costs are known as variances. These variances are what make standard costing such a valuable practice for management. Management can quickly become aware of changes in budgeted costs by tracking the variances.When standard costing is used, you will often hear the terms unfavorable or favorable variance. This refers to changes in actual costs in relation to planned or standard costs. A favorable variance takes place when actual costs dip below standard costs. Conversely, if actual costs rise above standards, the variance is unfavorable.In regards to manufacturing companies, standard costs would first be seen as individual parts or pieces of the finished product. This means that the final standard cost will be the sum of the standard costs of each of the individual pieces of the product.


Copyright © 2020 Multiply Media, LLC. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Multiply.