It actually costs a lot more than you think. It's common for people to say it costs practically nothing, or less than a nickel, or the cup costs more than the soda, but I've just been doing the numbers for our restaurant and I'm happy to share them.
Depending on the flavor, bag size, and where you get them, the syrup bags can cost around $75 for the 5-gallon bibs, more or less. These make about 30 gallons of soda -- actually a little less because you can never drain them completely. According to our rep at Coke, each 16-oz cup usually takes about 9 oz of soda with the rest being ice. So if we're looking at about .02 per ounce of soda from that box, then we're at about 18 cents for the soda itself in the cup.
Now even though Coke was nice enough to loan us the fountain dispenser, we still have to rent the ice machine. Amortized over the amount of sodas we sell in a month, that's about 10 cents per soda just for the ice. Cups are a nickel, lids are 2 cents and so are the straws, and don't forget the CO2 tanks, which work out to about 3 cents per cup over the course of a month for us.
So add it all up and it comes out to about 39 cents for a 16-oz cup. Ironically, a 12-can of the same stuff from Coke costs about .38, less if we get them from Costco. So a fountain drink actually costs us more than a canned one, for less soda.
About a hundred dollars a pop, its not seperatly metered so the actual cost is unknown
Fount is similar to fountain, but I don't think fountain has an actual abbreviation.
It depends on the fountain!
The cost and comparison between renting and buying a small chocolate fountain is about the same, to rent a small fountain can be $30 plus the cost of the chocolate packs, and to buy a small fountain can range from $45-$70
Archie and his friends typically hang out at "Pop's Chock'lit Shoppe," a popular soda fountain and diner in the Archie comics and TV series.
It cost about three pennies.
bugbear
the answer is it cost around 70$
Estimated cost is the budgeted cost according to the original Project Management. Actual cost represent the actual payments (actual cost of the project). Your question seems related to earned value analysis, which is essentially comparing the budgeted cost/hours against the actual cost/hours.
Add together the costs of: popcorn oil butter salt containers Calculate the amount of power you need to pop the corn Then add in the price of the employee's labor. And whatever taxes you have to pay. Plus rent, equipment, insurance and "other" costs. And you have the actual cost of making popcorn!
Yes, in the sense that Slurpee machines use the exact same syrup as fountain pop machines.
Standard cost is that cost which is budgeted at start of production while actual cost is that cost which actually incurred by business both of them can be same if actual cost incurred is same as allocated or determined in budgeting process using standard cost otherwise there will be difference.