In the early 1960's, I remember candy bars to be priced at 5 cents. Prices of everything from that time seem to be so ridiculously low compared to now - movies .35, bread .15, comics .10, newspapers .05, etc. For a quarter, I could go to the corner store and buy: a 6-oz bottle of coke, a small bag of potato chips, a Devil Dog (an east cost cake treat made by Drake's), a large dill pickle and two pretzel sticks - all for .25!!! Of course, wages matched the cost; my father worked in a grocery store and when he left in 1968 after many years, his salary was $500.00 a month.
In the 1930s most brand name candy bars cost only five cents. That is equal to about 90 cents in 2014 dollars.
how much does fruit cost in the 1930s?
Its measures how much candy you can eat,without pukeing!Its measures how much candy you can eat,without pukeing!
5
it was a dollar
dhas,ldgfla
10 cents
5.00$
Its measures how much candy you can eat,without pukeing!Its measures how much candy you can eat,without pukeing!
It costs just about as much as rock candy
10 dolla
$7,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000