What would you like to do?

How much does it cost to put one pound into space?

already exists.

Would you like to merge this question into it?

already exists as an alternate of this question.

Would you like to make it the primary and merge this question into it?

exists and is an alternate of .

Estimated LEO payload cost per lb (kg) = $4,729 ($10,416) on a USA Space Shuttle Launch.


Info from Futron's : Space Transportation Costs:
Trends in Price Per Pound to Orbit
1990-2000
September 6, 2002
13 people found this useful
Thanks for the feedback!

How much does one pound of sugar cost?

One pound of sugar costs $1.45 a pound.

How much does a space suit cost?

A space ship suit cost about 10 million dollars !!

How much does a space shuttle cost?

According to NASA's Human Space Flight web site FAQ's, cost at $1.7 billion. See related link

How much does one pound of bacon cost?

The cost of bacon varies depending on the type it is (turkey or pork), the quality, the area it is sold in, etc. Turkey bacon may cost around $2.00 while high-quality bacon fr

How much does it cost to go to space?

It cost an average of around 450 Million Dollars to launch a Space Shuttle. Also, the Space Shuttle itself can cost 1.7 Billion Dollars.

How much does one pound of rice cost?

I just bought a 2 lb. bag of Jamine rice last night and I paid  2.29, But if I would have gotten regular long grain rice ... a 2 lb  bag was 1.49.   Wholesale cost for m

What is the cost of one pound of tea?

The cost of one pound per tea varies in each type of tea. The price that occurs the most for a 1/4 lb of loose tea on the web site teapittsburgh.com is $5.99, so a pound would