Fuel Economy and Mileage
Math and Arithmetic
Freshwater Aquariums

Connie has a 25 gallon tank and paid 31.00 to fill up her car How much was the cost per gallon?

012

Top Answer
User Avatar
Wiki User
Answered
2012-09-25 10:33:28
2012-09-25 10:33:28

31/25 = 1.24 per gallon !

001
๐Ÿ˜‚
0
๐ŸŽƒ
0
๐Ÿคจ
0
๐Ÿ˜ฎ
0
User Avatar

Related Questions


At $3 a gallon, the 13.2 gallon tank of the 2014 Civic would cost $39.60 USD to fill.


This cost will vary depending on the location of the pool. On average, it will cost $146 dollars to fill a 20,000 gallon pool within city limits and $124 to fill the same size pool outside of city limits.


At about $3.10 per gallon, it will cost $12.75 to fill the tank.


$ 3.02 a gallon X 44 gallons tank capacity = $ 132.88


It's a 14 gallon tank so multiply by the current cost of gasoline per gallon.



4 quarts fill a gallon jug


The cost to fill a gas tank in a van will depend on the rice of gas. The higher the price of gas, the more it will cost to fill the gas tank. You will need to know how many gallons it takes to fill the tank and the price per gallon of fuel. You do the math.



That would depend on the cost of gasoline in your area. At $3.00 per gallon, this would be $96, from a totally empty tank to full.


With today's national average of $2.629 a gallon and the Crown Victoria having a 20 gallon tank, it would cost $52.58 to fill up from bone dry. But normally people don't empty there tanks. I fill up at about a 1/4 tank and pay a little less than $40 to fill up.


That depends on fuel tank size and the cost of fuel. If your Dakota has the 22 gallon tank and gas is $4.00 a gallon that is $88.00 if completely empty.


1. fill 3 gallon 2. pour that into 5 gallon 3. fill 3 gallon 4. from 3 gallon pour enough (2 gallon) to fill 5 gallon then empty 5 gallon 5. there will then be 1 gallon (3 - 2 = 1) in 3 gallon which is poured into 5 gallon 6. fill 3 gallon and pour it into 5 gallon, making result of 1 + 3 = 4 gallon in 5 gallon jug.


One half gallon is enough to fill one half gallon.


Fill the 5 gallon jug Pour from the 5 gallon to fill the 3 gallon jug You now have 2 gallons in the 5 gallon jug Empty the 3 gallon jug Pour the 2 gallons from the 5 gallon jug into the 3 gallon jug Fill the 5 gallon jug Pour from the 5 gallon jug to fill the three gallon jug -- this will tale 1 gallon You now have 4 gallons in the 5 gallon jug


You fill up the three gallon can and then put it into the five gallon can. You re-fill the three gallon can and pour it into the five gallon can until full. You now have 1 gallon in the 3 gallon can. You dump out the five gallon can and then pour in the 1 gallon from the 3 gallon can into the five gallon. Then you re-fill the three gallon and pour it into the five galllon. You now have 4 gallons in the five gallon can! :D


that depends on octane rating and current price per gallon say $3.50 x 18gal $63.00


1 gallon is equal to 3.78541178 liters. So it takes 3.78541178 litters to fill a gallon jug.


Fill the 5-gallon jug with liquid. Pour the liquid into the 7-gallon jug. Fill the 5-gallon jug with liquid and top-off the 7-gallon jug with the liquid of the 5-gallon. There will one gallon of liquid left in the 5-gallon jug. Empty the contents of the 7-gallon jug and fill it with the one gallon left in the 5-gallon jug. Fill the 5-gallon jug with liquid and pour it into the 7-gallon jug that contains one gallon of liquid. Do the math, one gallon plus five gallons equals six gallons of liquid.


how many 60 lb bags does it take to fill a55 gallon steel drum?


Method 1: Fill the 3-gallon jug. Pour this into the 5-gallon jug. Fill the 3-gallon jug again, and pour from it into the 5-gallon jug until it is full. This leaves 1 gallon in the 3-gallon jug. Empty the 5-gallon jug, and then pour the gallon from the 3-gallon jug into it. Fill the 3-gallon jug, and pour it into the 5-gallon jug, thus making 4 gallons. Method 2: Fill the 5-gallon jug. Pour this into the 3-gallon jug until it's full. Empty the 3-gallon jug, and then pour the remaining two gallons into the 3-gallon jug. Fill the 5-gallon jug, and then pour into the 3-gallon jug until it is full, leaving 4 gallons in the 5-gallon jug.


I have a 97 and it usuallly takes about $40 to fill up. That's with gas at $2.50/ gallon



1. Fill 4 gallon bottle 2. Pour IT into the 7-gallon bottle 3. Fill 4 gallon again, and pour IT into 7 gallon (leaves 1 gallon in 4 gallon bottle) 4. Empty 7 gallon 5. Pour the 1 gallon into the 7-gallon 6. Fill 4 gallon 7. Pour IT into the 7 gallon You now have 5 gallons in the 7-gallon bottle.




Copyright ยฉ 2020 Multiply Media, LLC. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Multiply.