'''''45 nuetrons''''' who ever asked this shame on you a 13 year old answered your question jk :)
The atomic mass is 79.90 and it has 35 protons. Take the atomic mass and subtract it from this number and you get 44.90=45 nuetrons approximately.
since there are 22 protons there has to be 22 nuetrons since there are 22 protons there has to be 22 nuetrons
there are 12 nuetrons in an atom of magnesium
im eleven and i know the answer the answer is 18 nuetrons
Oxygen=8 Bromine=45 Helium=2 Argon=22 Manganese=30 Silicone=14
protons and nuetrons are equal to no. of electrons present in atom
26 nuetrons, 22 electrons, and 22 protons
Some words that rhyme with "bromine" include "combine," "confine," and "refine."
69.723
50
13
4