answersLogoWhite

0

How much did a dozen egg cost in 2003?

User Avatar

Anonymous

∙ 10y ago
Updated: 4/28/2022

80 cents

User Avatar

Kennedy D'Amore ∙

Lvl 10
∙ 3y ago
Copy

What else can I help you with?

Related Questions

Twenty dozen eggs cost 25.80 how much does one egg cost?

.77


How much does one egg cost if eggs sell for 1.08 a dozen?

If eggs sell for 1.08 per dozen, then 12 eggs cost 1.08. 1.08 divided by 12 is $0.09, the cost of one egg.


How much does a pound of egg cost?

Eggs are typically not sold by the pound, but by the dozen. I bought a dozen in Virginia this week for 79 cents.


How much does an egg cost if eggs cost X per dozen.?

X/12 or 1/12 of X


How much was a dozen of egg's in 1970's?

$0.61 a dozen


One egg costs 5.5 cents How much will two dozen eggs cost?

24 x 5.5 cents = 132 cents = $1.22


One dozen eggs costs 0.96 what is the cost per egg?

The cost per egg would be 8 cents/$0.08


If an egg and a half cost a cent and a half how much is a dozen and a half?

The answer is obvious. If the quantity of a is equal to the quantity of b then the answer is 12 and a half cents.


If eggs are 2.00 a dozen and cost 1.00 per poundhow much does each egg weigh?

Each egg weighs 1/6 pound (2 2/3 ounces)


How many egg can you put in a dozen egg tray?

Dozen = 12 You can put 12 eggs in a dozen egg tray.


How much for one egg if eggs sell for 1.44 a dozen?

0.12


If a dozen eggs cost Rs 36 find the cost of 7 eggs?

Rs 36 = 12 eggs = 1 dozen Rs 3 = 1 egg Rs 21 = 7 eggs

Trending Questions
What is a non proprietary network protocol? Does a Yamaha 350 twin banshee have reverse? What moves does delibird learn? What is energy land? Installing a new deeper sink and disposal Existing drain going through wall will be 2 inches above the new drain from disposal before drain trap Will this be acceptable for proper drainage? How much money does a sign language professional make? What is Qualified Immunity? Why can an echo be heard in an empty room? Does broom have a long you sound? Good words that start with the letter y? Which is the largest renewable energy companies in Saudi Arabia? What effect do you think the civil war with his brother had on atahualpa's kingship? If three crests of a wave pass by a point how many complete wavelengths have passed by the point? What does tweff mean? I am trying to find the value of my Hi Standard S-101 pistol. The model and serial? What coellge did frank yerby go two? What is the word for animals that live near people? How do you say live fearless in hawaiian? What is the answer for the French question 'D'où es-tu'? What figurative languages does Taylor Swift have in her song Love Story?

Resources

Leaderboard All Tags Unanswered

Top Categories

Algebra Chemistry Biology World History English Language Arts Psychology Computer Science Economics

Product

Community Guidelines Honor Code Flashcard Maker Study Guides Math Solver FAQ

Company

About Us Contact Us Terms of Service Privacy Policy Disclaimer Cookie Policy IP Issues
Answers Logo
Copyright ©2025 Infospace Holdings LLC, A System1 Company. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Answers.