If purchased from a reputable breeder, a standard gray sugar glider will cost between $150-$200. Other color variations cost more, and can be quite pricey. For example, an albino sugar glider will go for about $5,000.
Sugar bears are actually sugar gliders. The standard gray sugar glider will cost around $150-$200, a piece. It is strongly recommended that you get two, though. Other color variations can cost as much as $5,000.
Albino sugar gliders are hard to breed for. They are still very rare, and pretty inbred, you are looking at $2500+
I think it depends if there are many people selling sugar gliders it may be cheap if there is only one store/person selling sugar gliders in that area it may be more expensive.
Yes, very much so.
1 to four babys
They usally cost about $6.00
Female sugar gliders average 110 g in weight.
Sugar Gliders are not an inexpensive pet. I paid $250.00 for each of my Gliders. You will also need a large, tall cage. I paid $350.00 for my cage. Their diet is also a bit pricey, as they need fresh fruits and veggies every day in addition to monkey biscuits, pellets, supplements, juices and treats.
usally 13£ per week
Sugar gliders get most of their water from the foods that they eat, if they're fed a proper diet. Due to this fact, it might appear that the sugar gliders are not drinking much if you go by just the water bottle (or bowl) level alone. Despite the fact that sugar gliders get most of their water from foods, it is still required to have at least one water bottle in the cage at all times.
Sugar gliders are omnivores. In their native environment, sugar gliders feed on tree sap, nectar, some fruits and a variety of small insects such as mealworms, beetles, crickets, grasshoppers, lerps and moths. They prefer sap and resin from trees such as eucalyptus (gum trees) and acacia (wattle). Sugar gliders hunt and feed at night. They find much of their food on the trees they inhabit, but have been known to catch insects on the "run", using their gliding membrances as they leap out and catch food.
usally around 10 to 15 dollars