They cost about 10 dollars. Or completely free from http://www.cubelagoon.com/?ref=1285 Basically, you answer surveys to gain points and then use those points to claim prizes. Such as a rubiks cube. Its 100% free. I've gotten a 3x3 white cube and a 4x4 rubiks cube from here. Its very fast.
Wiki User
∙ 15y agoHi Piplup! (Paulywal...
Wiki User
∙ 11y agoThe Rubik's Revenge (sometimes known as the Master Cube) is the 4×4×4 version of the famous 3x3x3 Rubik's Cube.Rubik's 4x4 Cube Hex Packaging is only $20.99.
Learning how to solve the Rubik's Cube can also be learned by researching. A good site with helpful advice would be: http://www.rubiksplace.com/. You will surely learn a lot.
Wiki User
∙ 11y agoWhen it came out in 1980 it was $1.99, US currency price. It was cheaper because it was completely new and nobody knew about them. As it gradually became more popular, the price rose to what it is today, $10.
Learning how to solve the Rubik's Cube can also be learned by researching. A good site with helpful advice would be: http://www.rubiksplace.com. You will surely learn a lot.
Wiki User
∙ 11y agoArgos sells them - starting at £9.99
---------
The 3x3x3 cubes can be bought at dollar stores ($1), at a bad quality (usually have tiles that have fallen off, don't turn easily, etc)
Stores such as Walmart(Canada, US) ($10)
Toy stores ($15)
or online for up to $20 generally. I've seen someone try to sell a customized one for $50 USD.
Wiki User
∙ 13y agowell in 1939 when they first came out they where valued at around half a penny is maybe less, which is around 50p in our day money
Wiki User
∙ 13y agoAn original 3x3 rubiks cube normally costs around 6 dollars. I got mine for around that price
Wiki User
∙ 11y agoit costs alot of money to make a rubiks cube
Wiki User
∙ 9y agoobviously 56 pieces, because there are 24 centers, 8 corners, and 24 edges
Wiki User
∙ 8y agohow much is a 1974 rubixs cube today
Anonymous
9
About $50.00 on best buy.com!!!!!!!!
On a 3x3 there are 9, 4x4 there are 16 and so on. Basically whatever number of squares on one row going across times that number.
around 39.99 or 40 since 5x5 products were 30
I cube is about 50 cents for inexpensive butter.
cost:$25,000 a month
uhm the making of the water cube in china cost roughly 200million yuan,
If you mean the "Nissan Cube", the starting price is about $14,999.00 US.
A game cube cost $29.99 at gamestop
I bought mine for 3.99$ each.
Walmart has one for $22.88
it's not even for the game cube ya knuckle head!
Try looking for them at your local Wal-Mart, Target, Toys R Us, Wal-Greens and other similar stores. You can buy one from Rubik's official website in the sources and related links below.