answersLogoWhite

0

Acai fruit is imported into the United States as pure frozen Acai pulp that at the health food store cost around $8 per 400 gram. But this pulp consists of 14% Acai and 86% water, so actually you are paying $64 per pound of actual Acai Fruit.

User Avatar

Wiki User

12y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much does Berry's cost?

The average price of imported pure frozen Acai pulp at the health food store cost around $8 per 400 gram, with only 14% Acai and 86% water, you are actually paying $64 per pound for actual Acai fruit. If you think this is expensive, let us compare with how much Acai sold through MLM(multi-level-marketing) company, with $40 per bottle you are actually paying $320 per pound of Acai mixed with other fruit juices.


How much does LeanSpa with Acai cost?

After the trial period, how much does Leanspa w/Acai cost?


What is the cost of acai berry?

The average price of imported pure frozen Acai pulp at the health food store cost around $8 per 400 gram, with only 14% Acai and 86% water, you are actually paying $64 per pound for actual Acai fruit. If you think this is expensive, let us compare with how much Acai sold through MLM(multi-level-marketing) company, with $40 per bottle you are actually paying $320 per pound of Acai mixed with other fruit juices.


In general how much does a flight cost to Cebu from the United States?

The cost of a flight from the United States to Cebu depends on many things, such as the date of the flight and from where in the United States one is flying but in general the cost should be about $1500 for economy class flight.


How does NAFTA affect the United States?

It decreases the cost of importations from Mexico and Canada into the United States and from the United States to Canada and Mexico. As it says (North American Free Trade Agreement)


How much did the panama canal cost the United states?

It cost about $400 million


What is a sentence using the word cost?

The cost of food is rising in the United States.


How much would a flight from the United States to England generally cost?

Flying from the United States to an international destination can be very pricey, and England is no exception. A round trip ticket from the United States to England would generally cost around $665.


How much money did it cost the United States to get the Jews out of Germnay?

The United States did not get the Jews out of Germany, so they spent no money on that.


How much does a dragonfruit cost?

The cost of a dragon fruit can vary widely depending on factors such as location, season, and whether it's sold at a grocery store or a specialty market. On average, in the United States, a single dragon fruit may range from $5 to $10. Prices can be lower in countries where the fruit is more commonly grown, such as in parts of Asia. Always check local markets for the most accurate pricing.


How much does a average breakfast cost in United States?

$8


What is the ocean of the east cost of the United states?

Atlantic Ocean