well that depends on what you buy and how much it costs.
about $100,000,000.00 for a one pound bag(:
A gerbil will cost about 10-20 dollars.
They're cheap pets.
gerbils themselves cost 10$ to 20$ the cage (for only one gerbil) cost 25$ to 40$ the food is about 5$ the chew sticks are at least 3$ two gerbils probably cost more
Gerbil food is the same as hamster food. Look for hamster/gerbil food in your local pet store. The average price for food is between 2 and 7$. It also depends on what kind of food your looking to buy. Some food that is really good for your pet is the most expensive.
it depends on what store you get it from i got mine for £6.50 each
About $15, more or less. Supplies add up, though.
Give 1 teaspoon of gerbil food per gerbil. If you have 2 put 2 teaspoons of food in their bowl. Hope this helped!
I just bought a gerbil for £7.95 really good price. I am very happy.
Not much In human portions not alot. But a gerbil will drink as much as it can.
the fatter the gerbil, the thicker the bedding.
a gerbil is cheaper as its much smaller and cleaner