answersLogoWhite

0

How much l makes a cc?

User Avatar

Anonymous

∙ 12y ago
Updated: 8/18/2019

One liter is 1000cc

One cc is 0.001L

User Avatar

Wiki User

∙ 12y ago
Copy

What else can I help you with?

Related Questions

How many L equals to cc?

1 L = 1,000 cc 1 cc = 0.001 L


How much is 0.95 L compare to cc?

0.95L equates to 950cc


How do you convert cc to L?

To convert cubic centimeters (cc) to liters (L), divide the number of cc by 1000. This is because 1 liter is equal to 1000 cc.


How much horsepower does a Chevy Colorado have?

It all depends on the installed engine...2,770 cc (2.77 L; 169 cu in) LK5 I4 175 hp2,923 cc (2.923 L; 178.4 cu in) LLV I4 185hp3,460 cc (3.46 L; 211 cu in) L52 I5 220hp3,653 cc (3.653 L; 222.9 cu in) LLR I5 242hp5,328 cc (5.328 L; 325.1 cu in) LH8 V8 300hp


How do you convert 53 cc to L?

A cc (cubic centimetre) is equivalent to 1 ml (millilitre). 53 ml is 0.053L.


How much cc Ducati superbike is?

ducatti makes several super bikes 900,996,998,1098


What is the volume equation of 100 cubic centimeters?

1 l =1000 cc 100 cc =10 l


How many L in 1500 cc?

1500 cc = 1.5 litre


How many cubic centimeters are in 2.5 liters?

1 l =1000 cc 0.25 l=250 cc


How many cc's is 12 ml?

The conversion between mL and cc are given .On finding the relation we get as follows : 1 cc =1 mL=1000 l. so ,12 ml=12 cc.


How many cc ml in a 1.0 liters?

1.0 L = 1000 cc or mL


How much does a nuses get paid a year?

it varies in states' years of expierence,and the position of the nurse,because there is lots!!! cc: L

Trending Questions
How do wind and rain effect Mt.Rushmore? How do you make sentence with participant with a sentence? In which states is it legal to buy a college degree? Can you keep your horse trailer on your own land without planning permission? What is the method of separating dyes? Can you kill someone doing a curbstomp? What kind of Indians does Dracula like? Why is it important to have as many subjects as possible in an investigation? Where can you download mortalkombat gold for free? How many states does Route 1 go through? What is a sentence using the word litany? Who are the main characters in Lost in cyberspace? What colors mix to make brunt umber? What is the restraint that is used on pediatric patients during x-rays? Is the fuel injector located in the motor? How do you save Line Rider tracks onto your computer? How many times does 6 go into 125? Differences between anaerobic respiration and aerobic respiration? When will there be a zombie attack? What should be replaced when in 2007 Mercedes e350 when the breakpad wear indicator is on?

Resources

Leaderboard All Tags Unanswered

Top Categories

Algebra Chemistry Biology World History English Language Arts Psychology Computer Science Economics

Product

Community Guidelines Honor Code Flashcard Maker Study Guides Math Solver FAQ

Company

About Us Contact Us Terms of Service Privacy Policy Disclaimer Cookie Policy IP Issues
Answers Logo
Copyright ©2026 Infospace Holdings LLC, A System1 Company. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Answers.