100000000000000000000000000000000000000000000$
KE= 1/2(mv2) The m stands for mass. The v stands for velocity. The 2 means squared. for example How much kinetic energy does an object have if its mass is 5.0 kg and it is moving at a speed of 4.0 m/s K.E=1/2.mv2 K.E=1/2.50.40 2 K.E=40 J
K = 1\2 mv2
it not possibl that the eq of kinetic is 1/2 mv2
K.E. of moving object=1/2 (mv2 )
The formula is: KE = (1/2) mv2
"mv2" could refer to different things based on the context. It may be an abbreviation for "Moving Version 2" indicating a software update or upgrade, or it could refer to a specific file format or technology. Additional context would be helpful for a more specific interpretation.
KE = mv2 The mass and the squared velocity of the object.
E=mv2 (multiplying an object's mass by the square of its velocity equals its energy)
You are supposed to use the formula for kinetic energy. As a reminder, the formula is (1/2)mv2. If the speed is in meters per second, and the mass in kilograms, the energy will be in joules.
The two factors are Force and distance, e.g. mgh or f.r or mv2 = (mv2/r) r
I researched and all I found for The Kinetic-Molecular Theory was this:KE = 1/2 mv2
mgh or (1/2)mv2