answersLogoWhite

Top Answer
User Avatar
Wiki User
Answered
2013-03-04 18:22:11
2013-03-04 18:22:11

Assuming that 25 miles per mile is meant to be 25 miles per gallon(!),

1500 miles @ 25 miles per gallon = 1500/25 = 60 gallons.

60 gallons @ 4.00 per gallon = 60*4 = 240 units of currency.

001
๐Ÿฆƒ
0
๐Ÿคจ
0
๐Ÿ˜ฎ
0
๐Ÿ˜‚
0

Related Questions


At $2.75 per gallon, this trip will cost $147.32



1500 miles @ 25 miles per gallon = 1500/25 = 60 gallons 60 gallons @ 3.50 per gallon = 60*3.50 = 210


If gas costs $3.75 per gallon, your car gets 32 miles per gallon, and you drive 1500 miles, it will cost $175.78. However, your miles per gallon is likely based on highway miles at a specific speed, and it is likely you will not always be at this speed so it may cost more.



1500 divided by 17.6 = 85.2 Therefore it will require 85.2 gallons of fuel. 85.2 x $3.07 = $261.56


Okay so we can drive 30 miles on one gallon. So divide 1500 by 30 to get the total number of gallons we will need. 1500/30 = 50. So we need 50 gallons, and if gas is 5 dollars a gallon, 50 * 5 = 250 dollars


If gas cost $3.70 per gallon i have an 8 cylendar truck how much would it cost me to drive 266 miles






how much will it cost to drive 1800 miles based on 24 miles per gal at $2.20 per gallon


First of all find out haw many gallons you will use. every 12 miles you will use one gallon (12 mpg) and you are going 1500 miles so divide 12 into 1500 1500/12 = 125 This is the number of gallons you will use on the journey. Next multiply the number of gallons you will use (125) by the price for a gallon (4.00 dollars) 125*4.00 = $ 500.00 So it will cost 500 dollars.



If you get 20 miles per gallon and a gallon of gas costs you $2.75, the cost of gas for the trip will be about $201.44


That depends a great deal on your gas mileage. If you get 30 mpg, it'll cost 185.00. If you get 20 mpg, it'll cost 277.50.


You would use 7.96 gallons, so that would cost 19.91 to drive.


That depends on the price of fuel per gallon.



(835 miles) x (1 gallon/20 miles) x (3.75 bux/gallon) = $ 156.56


It will cost you 600/28 = 21.4286 gallons. You have to decide the cost per gallon.



It would cost($3.50) x (1,200) / (miles your car covers per gallon).


miles ÷ (miles/gallon) * ($/gallon) = miles * (gallons/mile) * ($/gallon) = (miles * gallons * $) / (miles * gallons) = $ So divide 560 mi by the vehicle's fuel economy, then multiply the quotient by the fuel cost.



Copyright ยฉ 2020 Multiply Media, LLC. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Multiply.