answersLogoWhite

0

This is one of those tricky questions. If three articles are sold at the cost of four of them, your gain is 33%. For example, you have three widgets, each costing $100. You sell the three widgets for $400. You have a $100 profit. The $100 difference is compared to the $300 cost, and you get 33% - $100 is one third, or 33%, of $300.

User Avatar

Wiki User

17y ago

What else can I help you with?

Related Questions

Find the difference in cost between 12 articles is 3p each and 12 article at 5 p each?

The cost of 12 articles at 3 p each is 12 × 3 = 36 p. The cost of 12 articles at 5 p each is 12 × 5 = 60 p. The difference in cost between the two is 60 p - 36 p = 24 p. Thus, the difference in cost is 24 p.


A man buys an article for Rs 27.50 and sold that for 28.60 Find his Gain percentage?

A man buys an article for Rs. 27.50 and sold that for 28.60. Find his Gain percentage. 3% 3.25% 3.5% 4%


3 motorcycles were sold for a total of 36000 how much did each one cost?

The cost for each motorcycle is 12000


Cost price of 10 mango is Rs18 and selling price is Rs21what is the gain in percent?

If ten mangoes cost Rs 18 and selling them costs Rs 21, then there is a gain of Rs 3. This is a 16.7 percent gain.


How many pounds can you gain from 3 bananas a day?

it depends on the price. i once sold two bananas for £4.50


A video game system and several games are sold for 508. The cost of the games is 3 times as much as the cost of the system. Find the cost of the system and the cost of the games.?

0


A video game system and several games are sold for 508.The cost of the games is 3 times as much as the cost of the system. Find the cost of the system and the cost of the games.?

0


How much would a andro sphinx cost?

3-5 bucks I got both of them and sold them all for 3 bucks


How much does the Ferrari FXX cost?

$1.8 Million Dollars sold directly to chosen few by ferrari. One sold for $3 Millions off ebay.


How much does MDF cost by the meter?

MDF isn't sold 'by the metre'. -It's sold as 4 x 8 sheets,and a 3/4" sheet is about $ 25 in my area.


Cantalopes are sold 2 for 3 how many can you buy for 7.50?

Since the cantaloupes are sold 2 for 3, that is each cantaloupe cost 1.50. So that you can buy 5 cantaloupes for 7.50 (7.50 ÷ 1.50 = 5).


What is the 3 articles?

this, that, and there