help write, drafting, work
24 ways. :)
Lysis
Cause pencils are cool :3
A gross is equal to 144, so 3 gross of pencils would be calculated as 3 x 144, which equals 432 pencils. Therefore, if you bought 3 gross of pencils, you would indeed have 432 pencils.
3 pencils for 1.65 implies that pencils are 1.65/3 = 0.55 each. Then 7 are 7*0.55 = 3.85
If you can buy 3 pencils for 45 cents, the cost per pencil is 15 cents (45 cents ÷ 3 pencils). Therefore, for 5 pencils, the cost would be 75 cents (5 pencils × 15 cents per pencil).
4
5 of the other boxes, 3 contain only red pencils, 1 contains only black pencils, and 3 contain mixed pencils. I came to this answer with this formula: x=12- [(6-3)+(4-3)]
432 = 3 x (12 x 12) = 3 x 144 = 3 gross
Oh, dude, if you bought 3 gross of pencils, you would have 432 pencils. Yeah, that's right, a gross is 144 pencils, so just multiply 144 by 3 and boom, you've got yourself a whole lot of pencils. Like, who even needs that many pencils, am I right?
18 of them
First, we need to restate the problem as thus: For every 70 cents, one can buy 72 pencils (equal to 6 dozen pencils). Thus, for every x cents, one can buy 3 pencils. In numerical form, this equation turns into $0.70/72 pencils = $x/3 pencils, or 0.70/72 = x/3. Simplified, one gets (3)(0.70) = 72x, or 2.1 = 72x. Hence, x=2.1/72=0.029, or $0.03, or 3 cents. So 3 pencils actually cost 3 cents. If one were to sell 3 pencils for 20 cents, one would have a profit of 17 cents for 3 pencils.