answersLogoWhite
History of the United States
Math and Arithmetic
Newspapers and Magazines

What cost five cents in 1866?

252627

Top Answer
User Avatar
Wiki User
Answered
2007-09-17 13:13:52
2007-09-17 13:13:52

an ice cream cone!

001
๐Ÿฆƒ
0
๐Ÿคจ
0
๐Ÿ˜ฎ
0
๐Ÿ˜‚
0

Related Questions


Technically nothing, because the nickel wasn't introduced until 1866. However, five cents in 1845 was worth five cents (which is about $1.40 in 2014).



It would have cost you five cents. A postcard would have cost 4 cents.


The cost of a Coke in 1960 was five cents, in America.


five cents, do you have any sense to ask that question





5 cent coins were not issued in the U.S.A. until 1866.


It cost about a thousand-hundreds of dollars but to us it cost a penny or five cents+


Cents are usually divided only to find a unit cost in manufacturing. The value would be written out "five and seven-hundredths cents." If this is US currency, the cents are the decimal part of the value. The spelling of $5.07 is "five dollars and seven cents."



In the 1930s most brand name candy bars cost only five cents. That is equal to about 90 cents in 2014 dollars.


It depended on the newspaper, but during the week, the typical newspaper cost between two and five cents (two cents in smaller cities; five cents in larger ones). The Sunday newspaper, however, was the largest edition of the week, and it might cost as much as ten cents in some of the major cities.


Five lbs. for 97 cents. By 1925, the price had dropped to 35 cents for the same amount.



The cost of a postage stamps started off at 4 cents. It was raised to 5 cents on the 7th of January. It went up to 6 cents five years later.


Five one cents equal 5 cents.


I've heard, at some places, that it was five cents.


fifty five bucks and 72 cents mate



If you go to some store, usually they give you a plastic bag to hold youre stuff in for five cents. So I guess youre answer is five cents.


Over the years, the cost of baking goods have risen. In 1940, the cost of five pounds of sugar was 26 cents.


All U.S. nickels minted since 1866 (except for 1942-1945) are 75% copper and 25% nickel.


The cost of a gallon of milk in 1907 was between twenty-five cents to thirty-one cents. Variations in the price depended on what part of the country you were in.



Copyright ยฉ 2020 Multiply Media, LLC. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Multiply.