Less than a dollar; e.g. a soda pop was 15 cents. A candy bar 3 cents. Gasoline 10 cents a gallon.
$450,000.
The cost of purchasing 10 items for the price of 2 is the same as buying 5 sets of 2 items, which would be the cost of 10 items.
There are millions of first mini items that have gone for sale in the world. The first mini van cost about 300 dollars.
1 dollar
A real-world problem that can be solved using the greatest common factor (GCF) is determining the optimal way to arrange items in packaging. For example, if a factory produces boxes of 24 and 36 items, the GCF of these two numbers (which is 12) can be used to find the largest box size that can evenly pack both types of items without leftover. This ensures efficient use of materials and minimizes waste, benefiting both production and cost management.
It had become unprofitable by the 1800s because of many resons one the cost to ship there goods cost more then what they were getting back and the cost of there crops were going down because of how common there product was.
Following are the prime cost items: 1 - Direct material 2 - Direct labor
In Cuba, goto Inventory, and from there you can check out the cost of what ever items you want to. There are vehicles, armor, and weapons. each sections has number of items.
17,000
over 200,000,000
59 cents
money! ;p