answersLogoWhite
Home Equity and Refinancing
Vietnam
Grocery Shopping

What is the average cost of food for a family of 4 per week?


Top Answer
User Avatar
Wiki User
Answered 2014-01-02 04:00:37
Food Spending

The USDA calculates average food costs at four different consumption levels: thrifty, low-cost, moderate-cost, and liberal. They assume that all meals and snacks are eaten at home, which lowers the cost. In June 2010, the thrifty plan for a family of 4 per week was $134.50. Low-cost = $175.10 Moderate cost = $219.10 Liberal cost = $265.90.

For more information visit the Related Link.

Personal Experiences:

I'm a 28-year old male semi-professional cyclist. I live alone. For me, enough food in Finland can be bought by 250 euros (c. 386 $). I've tried to buy the cheapest, healthiest foodstuffs and to use the discount university restaurant and even to force a smaller budget, but enough is worth 250 €.

Food is about 25 % cheaper in USA, and most of the people in the world don't have enough food or money for food. In mud hut villages, in average, people use only 30 $/month for food.

The average American family of four spends amount $100-200 a week on groceries. Though my family has personally spent up to $600 an week on groceries when splurging, on heavy meals, large amount of meat, sodas and snacks. But for my family of four we spend about $250 a week, give or take.

001
๐Ÿ™
0
๐Ÿคจ
0
๐Ÿ˜ฎ
0
๐Ÿ˜‚
0
User Avatar

Your Answer

Still Have Questions?

Related Questions

What is the average cost of food for a family of 5 per week?

Around 75-100 bucks


What is the average cost of food for a family of five for a week or a month?

5,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000:D hehe jk


What is the average cost of food for a family of 6 per week?

about 2 to 3 hundred dollars


What is the average cost of food in America?

The average cost of food in America is between $150 and $300 a week for a family of four. This varies greatly based on the type of food purchased and the specific store.


What is the average cost of food for a family of 2 per week?

We have a family of six and costs around 200 bucks so depending on what you eat tops 75$ bucks a week.


How many times does the average family eat fast food?

The average family eats fast food once or twice a week.


What is the average amount of food in pounds a US family eats per week?

The average person in the US eats about 6-16 pounds of food a week.


What is average cost of food for one person?

ABout 50 dollars per week


How much does it cost for a week of food?

The average cost for a week of food to feed one person is around $40.00. Of course this will depend on what you eat, $40.00 is the cost if you choose inexpensive foods and stick to a tight budget.


Average cost of family vacation?

Tickets cost nearly $400 for a family of four for one day at the park. A week long vacation at he park will cost over $2000.


What is the average food expense for a family of four?

Sainsburys are doing a deal where you can feed a family of 4 or a week for £50.


About how much do people in the us spend on food for a week?

People in the US spend on average $146-289 per week on food. This is for a family of four people. $36.5-72.25 is the average for each person per week.


What is the average of food expenses in a family of two?

$75 to $90 per week depending on your tendencies to snack and/or get fast food.


How much food does a family throw away in a week?

well on average, we throw 1/3 of all our food away


What was the average cost a family of four would spend on groceries per week?

well it depends if your poor or rich but the average is $50-$150


What is the average cost of a week long family vacation at Walt Disney in Florida?

For a family of 4 you can expect to spend about $2500 for an all inclusive stay at the Walt Disney Resort for one week.


What is the average spent on food for a one week vacation?

well when i go we usally spend 200$ but we are a family of 4


How much an average person in the UK spend on food shopping?

The average person spends about 70 British pounds per week for food. A family of four spends about twice that amount.


How money does it cost for a week's worth of food for an average person?

to eat 3 nutricious meals cooked at home for a week will cost aprox. $25.00 a week a little less if you get groceries on sale or on specials.


How much fast food does an average American eat a week?

The average American eats at least 3 fast food meals in a week.


How much does the average family spend on groceries in one week?

Usually between 100.00 and 500.00 but in all honesty it depends on how big your family is and what kind of food you buy. Buying for a one-person family is very different from a 12 person family, and buying boxes of macaroni or cans of soup or tuna is very different from buying steaks and caviar. According to the USDA the average cost for two people on a very thrifty budget is $90/week. If they are on a very liberal budget, it is closer to $180/week. For a family of 4, the thrifty quote is about $150/week and the liberal is about $300/week. [The USDA information is from USDA.gov, and the most recent numbers they have are from July 2014.]


How much do food rentals cost?

Food rentals will vary in cost depending on what you are renting them for. A food truck can cost as much as $2,000 to rent for a week.


How much garbage does the average family of five produce in a week?

you would produce about 30 pounds a week. with a family or five


What is the cost of American family fitness membership?

100$ a week


How much water does the average family use a week?

The average family uses around 60 to 70 either litres or galons of water a week. From Abbey Rose KGGS


Still have questions?