answersLogoWhite

0

The price of the AC unit is really going to depend on the size needed. Looking at prices from costhelper.com the cost can run from 3500-4000 dollars for a 2000 sq. ft. house. This website offers a number of answers on which air conditioner is right for your home: http://www.rheem.com/products/heating_and_cooling/choose_air_conditioning_system/

User Avatar

Wiki User

11y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What is unit selling price?

In my openion , Unit Selling price is the price per unit or item offered by a Seller to purchaser. IT might be without discount or with discount.


What is the unit price for 24 packs?

The price for 24 packs divided by 24. (assuming that there was no bulk discount).


What is trade and cash discount?

Trade discount is the discount which is in actual sale price of unit at the time of sales and never shown in books of accounts. Cash discount is the discount in value of accounts receivable after sales completed.


What kind of discount can I expect on a 51000 2011 Enclave that's an end of the year model and has been a Demo since Feb 2011 with 3600 mi on it?

You should look for a discount of $9 to $11 thousand not including any rebates. At $51k you are looking at a unit that is well over the average price of this vehicle which is around $41k.


Where can I, at a relatively low price, purchase discount office supplies?

OfficeSupply (www.officesupply.com) and Shoplet (www.shoplet.com) sell discount office supplies. Consider buying in bulk to reduce the unit price. Also consider less conventional shopping destinations for bargains, such as charity shops.


What is the price for waste disposal unit on eBay?

The lowest price for a garbage disposal unit on eBay is $69.99 with free shipping for a Whirlaway brand unit. The highest price is $224.99 with free shipping for a Waste King 9950 model. A unit from the UK is also available for roughly $386.55 with unspecified shipping costs.


What does 39 pencils for 9.75 cost per gross?

Cost of each pencil is: 9.75/39. Or, .25 each. A gross is 144 items. So, a gross of pencils would cost 36. Of course, a gross is a unit of quantity where there is often a discount from the single unit price. So a gross of pencils may have a price less than 144 times the single unit price.


I need to purchase some GPS units, preferably Garmin, for commercial use. Is there a way to get a wholesale or bulk discount?

THe best way to look for a bulk discount is to contact the manufacturer. If you use the retail stores such as Best Buy or Circuit City, they are going to charge you full price for every unit you guy. The manufacturer may cut you a break on the price per unit depending on how many you purchase.


What is the carrier air conditioner model number 24acr360a310 tonage?

It"s a five ton unit.


What is the unit price of diamorphine?

what is the unit price of diamorphine


What is the price of a single item or amount called?

unit price


What is the unit price?

Unit price is how much you sell an item for.