answersLogoWhite

0


Best Answer

Frank Loesser in 1950

User Avatar

Wiki User

13y ago
This answer is:
User Avatar
More answers
User Avatar

AnswerBot

3mo ago

" A Bushel and a Peck" was written by Frank Loesser in 1950. It is a popular song from the musical "Guys and Dolls".

This answer is:
User Avatar

Add your answer:

Earn +20 pts
Q: Who wrote a bushel and a peck and when?
Write your answer...
Submit
Still have questions?
magnify glass
imp
Related questions

How many peck in 16 bushel?

16 bushel is 64 peck.


Is a peck of peaches bigger than a bushel of apples?

Well, seeing as WikiAnswers states the following: "Jobs and Education question: How many peck in a bushel? Four pecks in a bushel, and two gallons in a peck, so eight gallons in a bushel". Then the answer would be: a peck of peaches is smaller than a bushel of apples.


How many bushels are in a peck?

There are 4 pecks in one bushel.


Is a bushel bigger than a peck?

Yes, a bushel is four times bigger than a peck.


What do peck do?

1 bushel


Is a peck smaller or larger then a bushel?

There are four pecks to the bushel.


What is a peck of peppers?

A peck is 1/4 bushel or... just a large amount.


How many pickled peppers in a bushel?

We surmise that a peck of pickled peppers is 1/4 of a bushel. However the number of pickled peppers in a peck is not know, nor is the number of pickled peppers in a bushel.


How many pints are in a peck?

There are 16 dry pints in a peck. Fluid pints would be different, of course. "I love you a bushel and a peck, a bushel and a peck and a hug around the neck I love you a bushel and a peck, you bet your pretty neck I do! Doodle-doodle doodle *pause* doodle doodle doodle *pause* doodle doodle doodle doo"


How many 5.2 bushels in a peck?

There is no such thing as a 5.2 bushel. There are 4 pecks in a bushel


How many pk in a bushel?

There are four pecks to a bushel. Peck is sometimes abbreviated "pk".


If one peck of green beans costs 2.25 what is the cost for one bushel?

4 pecks = 1 bushel, thus if 1 peck costs 2.25 a bushel will cost 2.25 x 4 = 9