answersLogoWhite

0

Variable cost per unit = Total variable cost / total number of units manufactured

User Avatar

Wiki User

10y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How to calculate total variable cost per unit?

Easiest way: Total costs per unit - fixed costs per unit = variable cost per unit. Also recatting into accounting.


How do you calculate breakeven analysis?

Fixed cost / (selling price - Variable cost per unit) --> Fixed cost ----------------------------------------------- (Selling Price - Variable Cost Per Unit)


How do you calculate total vaiable cost per unit?

Total Variable Cost divided by Quantity of Output


What is 'Variable cost per unit'?

Variable cost per unit= Total Variable costs($ amount) divided by Production units


Why variable cost per unit are constant?

Because variable cost per unit took an arrow to the knee.


Calculate the contribution margin per unit?

Contribution margin per unit is calculated by subtracting the variable cost of the item from the selling price of the item.


How do you calculate the variable cost per unit?

Variable cost is cost that varies with amount of production. In order to classify this cost, you must be able to decide if the cost can be directly related to the product. If it can, then calculate the total cost then divide it by the number of units produced.


When total variable cost may increase variable cost per unit is constant or no?

Total variable cost can increase while the variable cost per unit remains constant if the total quantity of output produced increases. In this scenario, the variable cost per unit does not change, but since more units are being produced, the overall total variable cost rises. Conversely, if the output level stays the same, an increase in total variable cost would imply an increase in the variable cost per unit.


How can you get variable cost per unit if no of unit sold is not given?

Variable cost per unit is not dependent on how much units sold but it is dependent on how many units have been produced. For Example: Total units produced: 1000 Total variable cost :10000 Variable cost per unit = 10000/1000 = 10


Formula for total variable cost?

Total Variable Cost = Number of Units * Variable cost per unit


What is sales price per unit less total variable cost per unit?

Formula for Contribution margin is as follows: Contribution margin = Sales price - variable cost So as you can see from above formula that sales price per unit minus variable cost per unit is contribution margin per unit


What data is used to calculate the break even point?

Following data is required to calculate break even point: 1 - Sales revenue or sales price per unit 2 - variable cost per unit 3 - fixed cost