answersLogoWhite

0

total cost / number of units

User Avatar

Wiki User

12y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What is meant by cost unit?

Cost unit is that department in company which causes the cost to allocate the product like manufacturing department, administration department etc.


How do you calculate unit price?

Cost of case divided by number of units. For example you bought a dozen eggs for $ 24.. what is the unit price per egg? $24 / 12 = $2 per egg. or say you are calculating the cost of manufacturing 1 unit.. given: the cost of manufacturing 2000 units of product ABC is as follow, find unit price? Total material cost $ 5000 Total labour cost $ 4000 Other expenses $ 1000 ---------- total cost of manufacturing $ 10000 solution: Total Cost/ no. of unit manufactured 10000/2000 = $5 per unit


What is direct Cost per unit?

Direct cost per unit is that cost of unit incurred to manufacture one unit of product.Formula for direct cost per unit = total direct cost / total number of units.


What is the difference between unit cost and cost per unit?

nit cost is the average cost of making a product and cost per unit is the marginal cost


How do you calculate units?

Cost of case divided by number of units. For example you bought a dozen eggs for $ 24.. what is the unit price per egg? $24 / 12 = $2 per egg. or say you are calculating the cost of manufacturing 1 unit.. given: the cost of manufacturing 2000 units of product ABC is as follow, find unit price? Total material cost $ 5000 Total labour cost $ 4000 Other expenses $ 1000 ---------- total cost of manufacturing $ 10000 solution: Total Cost/ no. of unit manufactured 10000/2000 = $5 per unit


What are the major objectives of a cost accounting system in a manufacturing company?

A) To determine unit manufacturing costs and B) to provide managers with useful information for planning and cost control functions


How do you compute cost per completed unit?

Total Manufacturing Cost: material cost 1000 Add: Labor cost 2000 Add: Overhead cost 3000 Total cost 6000 Number of units produced = 1000 Cost per unit = 6000/1000 Cost per unit = 6


Is a manufacturing plant managers salary a direct labor cost?

Manufacturing plant manager is not directly related to manufacture of unit of product that's why it is not direct labor cost instead of that it is indirect cost and goes to overhead account


How can one calculate the average cost in economics?

To calculate the average cost in economics, you divide the total cost by the quantity of goods produced. This gives you the cost per unit, which is the average cost.


What does the cost per unit mean?

If you find a dozen eggs for $1.20, and then figure out the cost for each egg ($0.10 or ten cents), you have figured out the unit cost. Or the price for one in a group.


What is the Average Cost method of inventory valuation?

Average Cost Method: Under this method average cost is calculated by following farmula:Average cost of unit= Total cost of inventory / total number of units


What is the formula for average unit cost?

(total cost - overhead cost) / number of units Example: If you purchased 100 items at a total cost of $1110, including $110 shipping cost, the average unit cost would be $10. ($1100 - $110)/100 = $10