answersLogoWhite

0

Oil of Olay Regenerist products typically range anywhere from $6 to $29.99 in price. You can find great deals at Walmart and online at Amazon. And there are always manufacturer's coupons available online and in the Sunday paper.

User Avatar

Wiki User

12y ago

What else can I help you with?

Related Questions

The Best Cost-Effective Wrinkle Cream 2010?

According to many magazines and beauty editors, one of the best, most cost-effective wrinkle creams of 2010 is the Olay Regenerist line. The Oil of Olay is company is well known the world over for its line of wrinkle preventing cleansers and creams. Olay Regenerist uses an amino-peptide complex to help keep wrinkles at bay and rejuvenate the skin. Amino peptides work to relax the wrinkles on the skin, similar to the effects of botox without the harmful side effects or the pain involved. With Olay Regenerist, you get the benefits of the amino-peptide complex as well as a moisturizer to keep your skin looking plump as well as younger.


What are the best eye wrinkle creams?

I'd avoid luxury brands as they seem to be no better than drug store versions for a much higher cost. I've heard great things about Olay Regenerist, they were the top scorer from a Consumer Reports study.


Cost of a delivery truck is a period cost or product cost?

Should typically be a product cost.


In computing the cost of merchandise sold does freight increase or decrease the cost?

Freight costs are added to the cost of the merchandise. The total is typically referred to as the "landed" cost of the product.


Is depreciation on a machine a period cost or product cost?

product cost


Is factory supplies a product cost or period cost?

Product cost


Is fixed cost relevant in determining price of a product?

The fixed cost is relevant in determining price of a product. This is a cost that is associated with the product and will contribute to the total production cost of a product.


Differentiate between period cost and product cost?

Period Cost: It is that cost which must be incurred by the company no matter it produce any product or not. Product cost: Product cost is that cost which is necessary to produce any production units to earn revenue.


Is factory supplies a product or a period cost?

Product cost


Is indirect labor cost a period cost?

Indirect labor is considered a period cost because it can't be traced by to the product. If a cost can be traced back to a product, then it is considered a product cost.


The real cost in the supply chain is end-to-end pipeline cost which includes?

U can say wt would be the right among the four options. Manufacturing cost of product, Cost of mark-downs and Inventory carrying costManufacturing cost of product, Cost of mark-downs, cost of lost of sales through stock outs and Inventory carrying costSelling cost of product, Cost of mark-downs and logistic costManufacturing cost of product, cost of lost of sales through stock outs and Inventory carrying costManufacturing cost of product, Cost of mark-downs and Inventory carrying costManufacturing cost of product, Cost of mark-downs, cost of lost of sales through stock outs and Inventory carrying costSelling cost of product, Cost of mark-downs and logistic costManufacturing cost of product, cost of lost of sales through stock outs and Inventory carrying costManufacturing cost of product, Cost of mark-downs and Inventory carrying costManufacturing cost of product, Cost of mark-downs, cost of lost of sales through stock outs and Inventory carrying costSelling cost of product, Cost of mark-downs and logistic costManufacturing cost of product, cost of lost of sales through stock outs and Inventory carrying costManufacturing cost of product, Cost of mark-downs and Inventory carrying costManufacturing cost of product, Cost of mark-downs, cost of lost of sales through stock outs and Inventory carrying costSelling cost of product, Cost of mark-downs and logistic costManufacturing cost of product, cost of lost of sales through stock outs and Inventory carrying cost


Is depreciation of factory buildings classified as a period cost or product cost?

If factory building is used in production of units of product then it will be added to product cost as it is part of product to manufacture.