To determine the overhead cost assigned to Product I90W using an activity-based costing (ABC) system, you would first need to identify the relevant activities associated with Product I90W and their respective cost drivers. Then, calculate the overhead rates for each activity by dividing the total cost of each activity by the total units of the cost driver. Finally, multiply the overhead rate by the number of units of each cost driver used by Product I90W to find the total overhead cost assigned to it. Without specific data, the exact cost cannot be calculated.
All the cost belong to you, for great justice.
No, it is not. cost per 1000 relates to one product that is produced by one company. The item comes in at a cost of so much per 1000 units. If you went to several different suppliers of the same item and got each company's cost per 1000, then you could calculate the mean, or average cost.
It depends which country you live in! If you buy direct from their website the price is cheaper. Go to www.ultracane.com But they have distributors in many countries now and I suppose the price will differ in each country.
Traditional Cost Accounting System: In this system company first produce the product and then determine the cost of production and then try to sell that product at price covering that cost plus certain percentage of markup on cost.Target Costing: In this system first of all company determines the value of product in the eyes of customer that is how much a customer is willing to pay for the product and then if cost of production of that product is more then the customer willing to pay then company makes analysis of how they can reduce the cost of production to the level of cost a customer willing to pay by reducing the components of product which is costing towards final price but not giving any value to customer and in this way company tries to acheive the target cost customer willing to pay.
25.99 each pint
why are companies concerned about how much a product cost to make
At least $5000.00 to $10000.00
Ununhexium cannot be a commercial product.
Lawrencium is not a commercial product.
production cost are how much it is to make the product and selling cost are how much you sell it for
The cost would depend on a many different variables. The cost would be affected by the type of product delivered, how the product is delivered, how far the courier must travel to deliver the intended product.
it cost $18,500 each
A fyrflyz cost 10$ each
they ARE the cost of $20.00 each
How much does the thinnest laptop cost? I would like to know the in what stage of the product life cycle are laptop computers? How much does the thinnest laptop cost? I would like to know the in what stage of the product life cycle are laptop computers?
Rutherfordium is not a commercial product.