If the profit made by the pen for Rs 10 is equal to its cost, then the profit is equal to the cost. Let's denote the cost price of the pen as x. Therefore, the profit made would also be x. According to the given condition, x = 10. So, the cost price of the pen is Rs 10.
To calculate the profit the grocer made, subtract the purchase cost from the selling price. Profit = Selling Price - Purchase Cost, which is 2680 - 1765 = 915. Therefore, the grocer made a profit of 915.
People who give Discounts on their shops just try to fool us. But the reality is that they make profit even by giving discounts .ìt is done by fixing the net price much higher than the cost price and then they offer the discount accordingly
You compare income with expenses to see how much profit you have made.
You are not providing enough information for an answer. We know what they are selling for, but you did not say how much they cost to produce. Profit is how much more they sell for that what they cost to produce. If each cost 25 to produce, and sold for 30, then the profit of each sale is 5, or 25 if you sell 5 of them. If each cost 35 to produce, and sells for 30, you lose 5 on each sale.
These are tools which helps the management to determine how much units of products must be made and sale to cover all the expenses atleast and after that point company actually starts earning any profit.
To calculate the profit the grocer made, subtract the purchase cost from the selling price. Profit = Selling Price - Purchase Cost, which is 2680 - 1765 = 915. Therefore, the grocer made a profit of 915.
It is Rs 5.
Unit cost is how much is costs to make. Unit price is how much you sell it for. The difference is profit.
The average cost to make and iPod touch runs about $147.00. The price of a current iPod touch is $299.00 for a 32gb model. That's a profit of about $152.00
If he made a profit of 15, he sold it for 15015.
£/$6 would be the profit of a restaurant meal
People who give Discounts on their shops just try to fool us. But the reality is that they make profit even by giving discounts .ìt is done by fixing the net price much higher than the cost price and then they offer the discount accordingly
You compare income with expenses to see how much profit you have made.
The cost of a Raspberry Tiramisu varies based on where it is bought or how it is made. This price can range from $15 to $40.
Because it will retail for 599 us dollars. They were taking a lose at that price and have finally gotten their costs down to allow a profit.
40 % markup. 1.40 - 10% (.14) =1.26 where 1.00 is 100% 26% profit
it manufactures or buys in large quantities and a low price and sells at a much larger price. The selling price is governed by the material cost, labour costs, etc these are classed as "on costs". Once this base line figure is ascertained a second figure which is a percentage higher than the first is used to generate the profit the difference between the 2 is called the profit margin.