answersLogoWhite

0

What else can I help you with?

Continue Learning about Accounting

A project has earnings before interest and taxes of 6500 fixed costs of 40000 a selling price of 12 a unit and a sales quantity of 10000 units Depreciation is 8500 What is the variable cost per unit?

Sales (10000 * 12) = 120000 Less: Fixed Cost = 40000 Less: Depreciation = 8500 Less: Variable Cost = 65000 (Balancing Figure) ---- PBIT = 6500 Variable Cost per unit = 65000/10000 = 6.5 per unit


What is Total variable costs?

Total variable costs are the sum of expenses which change proportionally as the price of services and goods fluctuate. The total marginal costs above produced units is also referred to as total variable costs.


How do you calculate the fixed cost per unit?

Learn to study your Business Studies curriculum properly. The fixed cost is the same regardless of the number of units produced. The variable costs are the costs of producing x number of units. The break-even point is where value of sales = fixed costs + variable costs.


Is COGS a variable cost?

COGS is a mixed bag of fixed and variable costs. Overall, however, it generally behaves like a variable cost; in general, the more units that are produced, the higher inventory production costs will be, and the higher inventory production costs are, the higher COGS will be.


How do you work out variable costs?

Variable costs are calculated by identifying all expenses that change with the level of production or sales. To work them out, you can sum up costs directly tied to production, such as raw materials, labor, and shipping. Divide the total variable costs by the number of units produced to find the variable cost per unit. This helps in understanding how costs fluctuate with changes in production volume.

Related Questions

A project has earnings before interest and taxes of 6500 fixed costs of 40000 a selling price of 12 a unit and a sales quantity of 10000 units Depreciation is 8500 What is the variable cost per unit?

Sales (10000 * 12) = 120000 Less: Fixed Cost = 40000 Less: Depreciation = 8500 Less: Variable Cost = 65000 (Balancing Figure) ---- PBIT = 6500 Variable Cost per unit = 65000/10000 = 6.5 per unit


What is Total variable costs?

Total variable costs are the sum of expenses which change proportionally as the price of services and goods fluctuate. The total marginal costs above produced units is also referred to as total variable costs.


What is 'Variable cost per unit'?

Variable cost per unit= Total Variable costs($ amount) divided by Production units


Are direct costs variable costs?

If direct labor don't change with number of units product then it is fixed cost but if it changes with the change in production units then it Is variable cost.


What is flexible budget equation?

Total costs = Fixed Costs + Per-Unit-Variable Cost x # Units


Are deliver costs considered an variable cost?

If delivery cost changes with the number of units of product sold then it is variable cost.


What is per unit costing?

Variable cost per unit= Total Variable costs($ amount) divided by Production units


How do you calculate fix cost per unit?

Learn to study your Business Studies curriculum properly. The fixed cost is the same regardless of the number of units produced. The variable costs are the costs of producing x number of units. The break-even point is where value of sales = fixed costs + variable costs.


How do you calculate the fixed cost per unit?

Learn to study your Business Studies curriculum properly. The fixed cost is the same regardless of the number of units produced. The variable costs are the costs of producing x number of units. The break-even point is where value of sales = fixed costs + variable costs.


If variable costs are 70 percent of sales fixed costs are 360000 and each unit is 30 how many units must be sold to break even?

8400 units.


Is COGS a variable cost?

COGS is a mixed bag of fixed and variable costs. Overall, however, it generally behaves like a variable cost; in general, the more units that are produced, the higher inventory production costs will be, and the higher inventory production costs are, the higher COGS will be.


How do you work out variable costs?

Variable costs are calculated by identifying all expenses that change with the level of production or sales. To work them out, you can sum up costs directly tied to production, such as raw materials, labor, and shipping. Divide the total variable costs by the number of units produced to find the variable cost per unit. This helps in understanding how costs fluctuate with changes in production volume.