It depends on the size of the aircraft you are looking to rent - and also the length of the trip. The smaller jets can cost anywhere from 1500 to 3,000 dollars an hour which may not include fuel or taxes.
2 crore
The fuel for single eninge planes costs around $5 a gallon.
A private airplane can cost as little as 3-4,000 for a used Cessna right up to 4-5 million for an executive jet.
Jet A fuel is roughly at 7.99 a gallon so your looking at about $457,707.15. That's to fuel up a 747 by the way. It depends on the plane
The cost depends on the type of aircraft and the location of the launch. If it's your plane on your field, the cost is only fuel.
It depends entirely on the aircraft, type of fuel, how much fuel and where you are in the world. For instance, to fill a Cessna 172 in Canada or US would cost about as much as filling an average minivan, - a 747 would be a bit more - -
It depends upon which school you are going to. Here in South west virginia, a private pilot lessons will cost about 3000 to 5000 dollars.
The Cessna 182 is a popular single seat plane that is good for new pilots. In 2008 it cost about $150,000 to buy one. It is important to consider costs like maintenance, fuel, and insurance, as well as the initial cost of the plane.
Entirely dependent on the "jet". The latest military jets can cost in excess of a billion dollars but a small private jet (new) wouldn't cost much more than several tens of millions of pounds.
Since the kerosene ( plane fuel) used is expensive and the plane itself is expensive so they have to get back their capital. Also there are pilot salary and stewardess salaries.
The cost to fill up a single-engine plane varies based on fuel type and current prices. Generally, aviation gasoline (AvGas) costs between $5 to $7 per gallon. A typical single-engine plane might have a fuel capacity of around 30 to 50 gallons, leading to a total cost of approximately $150 to $350 to fill up. Prices can fluctuate based on location and fuel availability.
180