answersLogoWhite

0

These are the colors in a Crayola 16 count box of crayons:

yellow orange, red, white, blue, violet, brown, red orange, blue violet, yellow, orange, yellow green, blue green, red violet, black, green and carnation pink.

User Avatar

Wiki User

14y ago

What else can I help you with?

Related Questions

When was crayola founded?

Crayola was originally founded on January 25th, 1885. It was founded by Edwin Binney and C. Harold Smith in New York as "Binney & Smith. Originally, it produced colorants for industrial use. The company was very innovative and pioneered a new process of creating inexepensive black colorants as well inventing dustless, white chalk. In 1903, they introduced the first box of 8 colored crayons under the name Crayola. In 1949, the 48 color pack made its debut. In 1958, the 64 color pack was introduced.


Are Crayola brand crayons toxic?

No. It even says on the package that they aren't dangerous!


How many ounces and pounds in a box of crayons?

A box of a dozen (12) average crayons weighs about 2.11644oz but, there are different size 'boxes' of crayons. The ones you get at a restaurant may have 4 or 5 crayons, then I think there are ones with 15 or 16. Then there are 21, 48, 64, 96, and 120 count boxes, to name a few.


Where do you get the 48 pack silly bands?

They have them at Walmart for $11.


What are the release dates for The First 48 - 2004 Pack of Lies 3-12?

The First 48 - 2004 Pack of Lies 3-12 was released on: USA: 2 March 2006


How long do you have to be on z-pack before you are not contagious?

Approximately 48 hours.


How do you get anger to go down in your wolf on wolf pack the game on Facebook?

48


How do you beat bubble blast pack 8 level 48?

2-3, 3-3, 4-4


What is the cost per pencil if a pack of 12 pencils cost 5.76?

5.76/12=.48 per pencil


How do you beat bubble blast 2 pack 2 level 48?

3-4 2-5 3-1


How do you beat pack 2 level 48 bubble blast 2?

3-4 2-5 3-1


How much are silly bandz at cvs for a 48 pack?

Silly Bandz are $2.99 for a regular pack of 12 Silly Bandz in a pack. Sometimes, they are $4.99 if the Silly Bandz pack has 24 Silly Bandz in the pack, if the Silly Bandz are Glow in the Dark, or if the Silly Bandz are Tie Dye.