answersLogoWhite

0

14kt. gold is .585 gold. You get that number by dividing 14 by 24, by the way. 14kt is 14/24 gold. Look in the paper or online and get today's gold price, which is for 24kt. Multiply that by .585 to get the price for 14kt., and then by half for 1/2 ounce. Example: Gold spot is $800, times .585 equals $468, divided by half equals $234 for 1/2 ounce of 14kt. You need to do it with today's spot price, though, which changes every day. If it's 18kt you do the same thing, but with .75 instead of .585.

User Avatar

Wiki User

17y ago

What else can I help you with?

Related Questions

Which is the value of a 14k gold chain?

Depends on the weight. Typically 14K is worth half of pure 24K gold. Pure 24K is over $1300/ounce at the moment so a 14K chain would be around $650 (if it weighs an ounce)


How much is 14k gold worth?

14k Gold is some of the most valuable metal in the world. Currently, just one ounce of 14k gold is worth $734 in the United States.


How much is 265 grams of 14k gold worth?

As of 01/03/2011 265 grams of 14K gold is worth $7,035 at a spot of $1,415.56 USD an ounce.


How many grams of gold are in 1 oz of 14k gold?

There are about 31.1 grams in one troy ounce of 14k gold.


How is 9.90 14k gold is worth?

how much is 9.90 14k gold worth?


How much does 14k gold cost?

The price of gold is constantly changing. It is estimated that the current value of 14k gold is about 30 dollars an ounce.


How much is a 1988 gold panda coin with gold braided coin ring worth?

It is worth its weight in gold. Gold is worth about $1335 an ounce but your ring is probably less than an ounce and is not pure gold but maybe 14k.


How much is 5.5 gram of 14k gold worth?

How much is 5.5 grams of 14k gold worth


What is 16 grams of 14k worth in us dollars?

14K is 58% gold. So 16 x .58 = 9.3 grams. That's about 1/3 of an ounce of gold . Gold is currently about $900 per oz, so you have a value of approximately $300.


How much is 53 gram 14k gold bracelet from italy worth?

Depends on the spot price, if it is 1600.00 dollars an ounce, 750.00 dollars


What is the price per ounce of 14k gold?

The price of gold can vary day by day due to the stock market. As of August 4, 2014 the cost of an ounce of 14k white gold is $757. 17.


What is 14kt gold worth per gram?

The price of gold varies every day. Gold can be up to 24 carats (karats) if pure, so 14K gold is worth just over half as much as pure gold. An ounce is roughly 28 grammes (grams). So the answer is - about 1/60 of the quoted value of gold per ounce. (So $10-20)