It costs billions of dollars to get to Mars. The high costs include creating a spacecraft to support life on the way there, transporting food and water, and research.
The development and construction of the Mars rover, Perseverance, cost approximately $2.7 billion.
Sending a robot to Mars can cost anywhere from $100 million to $2.9 billion, depending on the complexity of the mission and the technology involved. This cost includes the spacecraft, launch vehicle, mission operations, and scientific instruments.
The price of a packet of Mars bars can vary depending on the store and location. On average, a standard packet of Mars bars may cost around $3 to $5. It's best to check with your local grocery store for the most up-to-date pricing.
$17.46 at the door pleaseAnswerwhatever you want it to cost Answer1,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,001 0,000,000,000,000,000,000,000,000,000,000,
98 pounds on Mars would weigh approximately 37.1 pounds due to the weaker gravity on Mars compared to Earth.
Priceless.
how much a cheapskate has
7d
87348564753478934
10p
Usually about 50p for a Mars bar
3oz 85 cents
2 billion dollars
The cost to build NASA's Phoenix Mars Lander was approximately $420 million, which included the spacecraft development, launch, and operations.
The development and construction of the Mars rover, Perseverance, cost approximately $2.7 billion.
Estimates vary. Several tens of billions at the most conservative. We do not have the technology at present for a manned mission to Mars.
Roughly $23 million dollars."it costs around the same as a packet of skittlesoh coz i thought it cost as much as a mars bar"