That depends on your speed and the number of stops you make. However, if you average 55 miles per hour for the entire distance your driving time would be about 7 hours and 15 minutes.
8 hours
6 hours 40 minutes at 60 mph
about 400 miles
A little more than 5.
10 hours
about 3-400 miles
(400 miles/trip) x (1 hour / 70 miles) = (400/70) (miles-hour / trip-miles) = 5.7143 hours = 5 hours 43 minutes, with no stops.
Five hours.
It's about 400 miles. The drive takes between 7-10 hours, depending on your speed and how many stops you make.
5.71428571429 hours
Dividing distance travelled by speed gives 400/70 = 5.714285 recurring (that is, 5.714285714285..) hours or 342 minutes 51 seconds, rounded to the nearest second.
To find out how long it takes to drive 400 miles at 70 mph, you can use the formula: time = distance ÷ speed. So, 400 miles ÷ 70 mph equals approximately 5.71 hours. This is roughly 5 hours and 43 minutes.