700 miles at 8 mpg means you will use around 87.5 gallons of fuel. At $3.85 per gallon it will cost you around $336.
At $2 a gallon, about $90.
27.05
86 x the price per gallon
If you drive 480 miles, and you get 15 miles per gallon, this equals 32. If each gallon is $3.75 per gallon, times 32, this would equal $120 in gas money.
It will cost (36.364) times (cost of one gallon of gas).
The answer will depend on the price of gas!
185 gallons of gas at approximately $3.60 a gallon $666
The cost of 94.7 gallons, approximately.
I
Find the distance. cost = (distance * price per gallon ) / miles per gallon.
To figure this out, you would also have to know how many miles you drive with one gallon.
That depends on the fuel efficiency of your vehicle, the cost of gas per gallon, and how you drive.