You'd have to fill up your tank approximately 120 times. Depending on the locations of where you are at, that could be a pricey trip. If the gas prices range from $3.50-$4.00 a gallon, then it could cost you anywhere between $4,200-$4,800. GOOD LUCK!
Divide cost per gallon by the miles per gallon to receive cost per mile. Take the result and multiply the miles to travel by the cost per mile to receive the total cost for the trip. Example: $3.55 cost per gallon/18 mpg= .1922 cents per mile X 1200 miles = $236.66 cost of trip.
It depends on how much gas you use per mile.
You need to know the price per gallon and also the miles per gallon your car can achieve. Then the cost per mile is the dollars per gallon divided by the miles per gallon. The answer is in dollars per mile (in the UK use pounds instead). So with fuel at $1 per gallon, and car that does 20 mpg, the fuel cost is $1 / 20 per mile, or 5 cents per mile.
miles ÷ (miles/gallon) * ($/gallon) = miles * (gallons/mile) * ($/gallon) = (miles * gallons * $) / (miles * gallons) = $ So divide 560 mi by the vehicle's fuel economy, then multiply the quotient by the fuel cost.
Miles driven divided by MPG = gallons used. Gallons used multiplied by price per gallon = total price spent for miles driven. Total cost divided into total miles = cost per mile.Take the price of gas and divided it by your cars mpg.Price of Gas Per Gallon/Miles Per Gallon = cost per mile.$3.12 per gallon/ 22 mpg = 14 cents per mile.
$600.00
hmm about a mile a gallon hmm about a mile a gallon
It depends on you fuel economy. MPG means miles divided by gallons. Miles/Gallon. Take number of miles driven, divided by number of gallons to drive those miles. Flip over miles per gallon to get gallons per mile then multiply by dollars per gallon to get dollars per mile.
The cost of petrol for 1 mile will depend on the fuel efficiency of your vehicle (miles per gallon) and the current price of petrol. As a rough estimate, if your car gets 25 miles per gallon and petrol costs $3 per gallon, then it would cost you around $0.12 per mile in petrol costs.
Divide 685 by the number of miles per gallon your vehicle does, then times the answer by the cost of diesel per gallon.
Assuming that 25 miles per mile is meant to be 25 miles per gallon(!), 1500 miles @ 25 miles per gallon = 1500/25 = 60 gallons. 60 gallons @ 4.00 per gallon = 60*4 = 240 units of currency.
It depends on how much a gallon of gasoline costs you. If you pay $2.75 per gallon, the 2,500 mile trip would cost about $491.07 at 14 mpg.