25 gallons. Multiply that by gas price per gallon where you live.
Divide 225 by 9 which will give amount of fuel needed then multiply this total by cost of fuel where you live.
225/9 = 25 x cost of fuel per gallon.
Gasoline cost to drive 3300 miles would be in the neighborhood of $300
How much would it cost to drive 419 miles at 25 mpg
1000 miles divided by 9 mpg = 111.111 gallons 111.111 gallons times 3.50 = 388.8885 (whatever currency you are using) If you're only getting 9mpg I would get a different car !
You would use 7.96 gallons, so that would cost 19.91 to drive.
If you rent a car for one day and drive it for hundred miles, the cost is forty dollars. If you drive it two hundred twenty miles, the cost is forty six dollars. how much you will pay to rent the car for one day if you drive it three hundred miles.
If gas cost $3.70 per gallon i have an 8 cylendar truck how much would it cost me to drive 266 miles
At 20 mpg, it would cost 531.97 At 30 mpg, it would cost 354.65
To figure this out, you would also have to know how many miles you drive with one gallon.
At 30 miles per gallon, it would cost $29.25.
The answer will depend on the cost of a gallon.
It would cost($3.50) x (1,200) / (miles your car covers per gallon).
$66.50