To calculate the cost of traveling 250 miles at 38 miles per gallon, you first determine the number of gallons needed by dividing the distance by the fuel efficiency: 250 miles ÷ 38 mpg = approximately 6.58 gallons. Then, multiply the number of gallons by the cost of gas per gallon. For example, if gas costs $3.00 per gallon, the total cost would be about 6.58 gallons × $3.00 = approximately $19.74.
$300.15
$78.34
It would cost (2.4) times (the cost of one gallon petrol). Also, add cost of tolls, food, etc.
Depends on how many miles per gallon your vehicle can travel
That depends how many miles per gallon you travel.
84.4875
Not very much. Between $13.00-14.00.
(932/35) x (Cost of a gallon of gas)
1600 miles / 8 miles per gallon = 200 gallons. Multiply this by the cost of gasolene per gallon. Since the cost varies in different places and times, you will have to research this yourself for your particular situation.
The gas will cost(72) times (the cost of 1 gallon of gas)
The total cost would be 114.33. Since this is obviously a homework question - I've left out the method for finding the answer.
16.91 gallons of fuel are needed. Multiply by the cost per gallon for the financial cost of the journey