answersLogoWhite

0

Yes. For example, if you get 25 miles per gallon and you pay $2.50 per gallon for gasoline, it costs you roughly 10 cents per mile in fuel. (2.50 / mpg = .10)*

So, a 500-mile vacation trip would cost you about $50.00 in fuel at 25 mpg.

*Formula:

  • price per gallon / mpg = cost per mile
User Avatar

Wiki User

15y ago

What else can I help you with?