answersLogoWhite

0

The cost of 1 unit of water varies significantly depending on the location, utility provider, and the type of water service. On average, in the United States, the cost can range from $2 to $5 per 1,000 gallons, which translates to about $0.002 to $0.005 per gallon. In some regions, especially those with water scarcity, prices may be higher. It's best to check with local water utilities for specific rates.

User Avatar

AnswerBot

1w ago

What else can I help you with?

Related Questions

Cost per unit?

Refers to how much you pay for a unit of energy. When talking about natural gas, 1 unit = 1 CCF. When talking about electricity, 1 unit = 1 kiloWatt.


How much mass is there in a unit volume of water?

1 cc water weighs 1 gm, any other unit volume will be a multiple or fraction of that.


How much does water cost per 1 liter of water in Australia?

$500


How much does Voss water cost?

1$ plus tax.........


How much do you pay for water?

A bodel or water cost like $5:00 or 1 dollar


How much do 1 sparkling water cost?

bob the builder is made of poop>


How much does it cost for a bottle water?

It depends on the store, some may cost $1 others even more


60 for 8 cds who much do you pay for unit?

If 8 cost 60 then 1 costs 60/8 which is 7.5


Does per unit fixed cost vary?

Yes fixed cost varies between units as total overall fixed cost amount remains same but increase in number of units change the per unit fixed cost for example fixed cost of 10 will be 10 per unit in case of 1 unit produce and fixed cost per unit will be 1 in case of 10 units produced.


An 80 learning curve has been observed for the production of the MEERKAT system. If the 5th production unit's recurring cost is 1 million what will be the recurring cost for the 10th production unit A?

To calculate the recurring cost of the 10th production unit using an 80% learning curve, we apply the formula: C_n = C_1 * n^(log(learning curve)/log(2)), where C_n is the cost of the nth unit, C_1 is the cost of the first unit, and n is the unit number. Given the 5th unit's cost is 1 million, first, we need to find C_1, which can be estimated, and then calculate the cost of the 10th unit. The cost for the 10th unit will be approximately 0.8 times the cost of the 5th unit, leading to a recurring cost of about $800,000.


How much does it cost to build a water park?

1,ooo,ooo (one million)


Why is labor a variable cost?

Labor cost is variable cost because labor is paid for every single unit of product is made. For example if labor cost for making 1 unit is 10 then making 10 units will be 100 so as much as production level changing labor cost changing that;s why it is variable cost.