answersLogoWhite

0

Aluminum costs around 0.154323583 cents per gram. This fluctuates up and down along with the price of metals and aluminum.

User Avatar

Wiki User

11y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What is the cost per 100g of aluminum?

The cost of aluminum can vary widely depending on market conditions, but as of 2021, the average cost of aluminum is around $0.60 per 100 grams.


How much does aluminum cost per ounce?

15 cents


How much does aliminium cost per pound?

About 5 cents per grams.


How much does aluminum foil cost per ounce?

Depending on the purity and form (wire, powder, granules, ingot etc.). For orientation: 6 US cents.


How much will 35 grams of copper cost if 14 grams of copper cost 80 dollars?

35 grams of copper will cost $200. Since 14 grams cost $80, we can calculate the cost per gram by dividing $80 by 14 to get the cost per gram. Then, we can multiply the cost per gram by 35 to find the total cost for 35 grams.


how much does 225 grams of flour cost?

(Cost per Pound/453.6 Grand


How much does it cost for aluminum per gram?

For common aluminium the price is infinitesimal.


How can you profit if you have 7.0 grams of gun powder if the gun powder cost 300.00 how much did the 7.0 grams cost per gram.?

7.0 grams cost $300; divide 300 by 7 to find cost per gram: 300 ÷ 7 = $42.86 per gram.


What is the density of aluminum in grams per cubic centimeter?

The density of aluminum is 2.70 grams per cubic centimeter.


How much does the gas xenon cost?

Approx USD120 per 100 grams.


What is the mass of a chunk of aluminum?

The mass and volume of aluminum are related by density: mass = volume x density and density depends upon temperature and pressure. Aluminum has a density of 2.70 grams per cubic centimeter in its solid state. In its liquid state, Aluminum has a density of 2.375 grams per cubic centimeter.


How much would 16.5 grams of platinum cost?

Assuming current prices of $1575 per ounce, 16.5 grams would cost $918.28